SPECJALNE WYRÓŻNIENIE  dla grupy 6 w 75. Konkursie Szopek Krakowskich  undefined

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE dla grupy 6 w 75. Konkursie Szopek Krakowskich

Fenomen szopki krakowskiej zrodził się W Krakowie – mieście z bogatą tradycją, pełnym zabytków. Nigdzie indziej na świecie nie powstają tak niezwykłe budowle upamiętniające narodzenie Chrystusa.
Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Forma jej ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobków w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija.
Corocznie, w pierwszy czwartek grudnia przed południem, wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się szopkarze, aby pokazać swoje najnowsze prace. Towarzyszą im tłumnie zebrani krakowianie, rodziny twórców, turyści, liczne ekipy telewizyjne.
Wraz z dźwiękami hejnału, rozlegającego się w południe z wieży Kościoła Mariackiego, szopkarze barwnym korowodem przenoszą swoje prace do siedziby Muzeum – Pałacu Krzysztofory, gdzie obraduje Jury Konkursu. Obradom przewodniczy dyrektor Muzeum, a w skład jury wchodzą: etnografowie, historycy sztuki, artyści plastycy, pracownicy Muzeum Historycznego i Muzeum Etnograficznego.
W tym roku do konkursu zgłoszono 171 szopek, w tym 120 dziecięcych. Wśród nich znalazła się też szopka dzieci z grupy 6 naszego przedszkola, pieczołowicie przygotowywana pod okiem pań przez półtora miesiąca.

Jubileuszowy, 75. Konkurs Szopek Krakowskich dobiegł końca i dnia10 grudnia w sali Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory jury, na czele z mgr Michałem Niezabitowskim - dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ogłosiło zwycięzców.
Okazało się, że nadany naszej szopce nr 13 niewątpliwie przyniósł nam szczęście – zdobyliśmy specjalne wyróżnienie, otrzymaliśmy dyplom oprawiony w złoconą ramę, materiały literacko – plastyczne dla grupy, słodycze oraz nagrodę pieniężną, za którą wiosną pojedziemy na wycieczkę!!!!
Zaraz po ogłoszeniu wyników w Celestacie otwarto wystawę pokonkursową i zaświecono szopki w Ogrodzie Strzeleckim. Wystawę można zwiedzać do 25 lutego. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej szopki.
event_note
21.01.2018
attachment
7
perm_identity
Wiola Jadach