SPISKIE STROJE LUDOWE undefined

SPISKIE STROJE LUDOWE

23 czerwca 2014r. przedszkolaki ze starszych grup wiekowych miały okazję obejrzeć wystawę spiskich strojów ludowych prezentowaną na sali widowiskowo-gimnastycznej SP w Jurgowie.
Dzieci wraz z uczniami SP oraz nauczycielami miały możliwość przyjrzenia się z bliska 3 odmianom stroju spiskiego: jurgowskiej, kacwińskiej i trybskiej. Poznały także nazwy elementów tych strojów: lajbik-gorset, kanafosek (spódnica, kabotek (kurtka), nogawice (spotnie) oraz dowiedziały się,że dawniej wystarczyło jedno spojrzenie na strój, by wiedzieć, skąd ktoś pochodzi i czy jest biedny czy zamożny.
Pokaz strojów został zorganizowany w ramach promocji książki pt. "Tradycyjny strój ludowy na Spiszu", której współautorką jest mieszkanka Jurgowa i absolwentka naszego przedszkola Sylwia Plucińska.
Być może będzie on zachętą do powrotu do tradycji i zwrócenia uwagi na to, że to co dawne, też może być piękne.
14.07.2014
Barbara Bryja