Sport to zdrowie

W ramach programu ,,Zdrowo jem, więcej wiem” grupa IV opracowała grę wykorzystującą odmianę piłki nożnej połączoną z zasadami popularnego squasha. W ,,klatce” grają 2 zespoły po 3 zawodników i 2 rezerwowych. Mecz rozpoczyna zespół, któremu na kostce podczas losowania wypada kropla wody. Każdy zawodnik ma wyznaczoną pozycję na boisku –obrońca i napastnicy, ustala to zespół przed rozpoczęciem gry. Obrońca nie może przekroczyć połowy boiska, napastnicy mogą poruszać się po całej jego powierzchni. W przypadku kontuzji jednego z graczy, zespół wprowadza zawodnika rezerwowego, który przejmuje miejsce osoby opuszczającej boisko. Każdy mecz trwa 3 min, wygrywa zespół, który w tym czasie strzeli więcej bramek. Punktacja jest odnotowywana za pomocą nakrętek, wrzucanych do butelek na których znajduje się napis zespołu . Podczas gry nie można dotykać piłki ręką .Po strzelonej bramce drużyna która ją zdobyła rozpoczyna dalszą grę. Grę powtarzamy dotąd dopóki wszystkie dzieci z grupy nie wezmą w niej udziału. Dzieci, które w danej chwili nie grają mogą być kibicami lub ćwiczyć na innych stanowiskach. Po podliczeniu punktów następuje ogłoszenie wyników. My do naszej gry zaprosiliśmy starszaków, wyruszyliśmy razem z naszego przedszkola z hasłami zachęcającymi do uprawiania sportów, recytując wiersz Elementarz Sportowy na orlik. Po podliczeniu punktów trenerzy z Akademii Malucha, którzy pomogli nam w realizacji pomysłu wręczyli przedszkolakom przygotowane dyplomy dla zespołów, medale, nagrody w postaci wody mineralnej i owoców. Sami zaś otrzymali rzeżuchę, którą przedszkolaki zachęcały do spożywania ziół sałatkowych. Uczestnicy gry z obu grup dzielili się długo swoimi przeżyciami z rówieśnikami, rodzicami po powrocie do przedszkola. Planują powtórki naszej gry na orliku lub w sali gimnastycznej. Zachęcamy do korzystania z naszego pomysłu. Bo uczestnicy stwierdzili, że kondycje mieć to jest ważna rzecz!

mgr Ewa Głowacz