Spotkanie z górnikiem undefined

Spotkanie z górnikiem

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także z obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę, do Samorządowego Przedszkola nr 11 im. Misia Uszatka w Krakowie przybył górnik z Kopalni Soli w Wieliczce.
Górnik rozpoczął spotkanie od omówienia górniczego stroju.Górnik ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako lśnił biały pióropusz z kogucich piór. Dowiedzieliśmy się, że kolory pióropusza wskazują na: biały- sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej. Dzieci dowiedziały się do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Nasz gość opowiedział legendy związane z górnictwem. Opowiedział również jak powstał wielki skarb, jakim jest sól. Dzieci poznały też legendę o świętej Kindze, patronce górników. Następnie zaproszony gość opowiadał dzieciom jak niebezpieczną pracę wykonują górnicy w kopalni. Dużo radości przyniosło przedszkolakom ubieranie czapki z pióropuszem i zabawy z solą przyniesioną przez naszego gościa.Spotkanie to przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, kiedy każdego dnia zjeżdżają do kopalni. Dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się szanować trud oraz pracę górników.
Na zakończenie dzieci podziękowały panu górnikowi za bardzo ciekawe, pełne wrażeń
i wesołej zabawy spotkanie i wykonały wspólną fotografię.Przekazujemy staropolskie pozdrowienie górnicze: szczęść Boże.

Wiola Jadach