SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM undefined
Dzień Górnika

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

Dzień Górnika obchodzony jest 4 grudnia, potocznie nazywany jest Barbórką od imienia patronki górników świętej Barbary. Na Śląsku zwłaszcza jest to święto bardzo ważne i obchodzone uroczyście. Na różnych akademiach są przyznawane górnikom odznaczenia oraz składane życzenia. Tego dnia każdy górnik występuje w mundurze galowym z czarnym czako z godłem górniczym (młotem i kilofem), ozdobionym pióropuszem.

Nasze przedszkolaki mogły również poznać prawdziwego górnika, w pięknym galowym mundurze.

Dzięki uprzejmości i pomocy Pani Jolanty Krzyżowskiej mieliśmy przyjemność gościć w naszym przedszkolu zasłużonego górnika Pana Franciszka Krzyżowskiego,który zaprezentował dzieciom mundur z wieloma orderami i medalami.

Byliśmy pełni podziwu jak wspaniale opowiadał dzieciom o pracy i odwadze górników, o tym jakim trzeba być, by zostać w przyszłości górnikiem.

Każdy przedszkolak chciał dostąpić zaszczytu pasowania na górnika przez pana Franciszka i choć na chwilę mieć na głowie piękną czapkę z pióropuszem. Dziękujemy za to spotkanie, a wszystkim górnikom za ich trud i ciężką pracę.

Życzymy tyle samo wyjazdów na górę, co zjazdów w dół. Szczęść Boże!
03.12.2012
Barbara Górna