Spotkanie z Panią Sylwią - położną Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. undefined

W ramach cyklu "Ośmielam lęk przed spotkaniem ze szpitalem" nasze przedszkole gościło położną. Pani Sylwia, prywatnie ciocia naszej Judytki, pracuje na oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka i Wcześniaka Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie. Opowiedziała, kto pracuje w szpitalu, pokazała jaki strój noszą lekarze, jaki pielęgniarki i położne. Zwróciła uwagę dzieci, kim jest położna- jest to osoba, pomagająca Paniom, które mają w brzuszkach dzidziusia
i małym dzieciom. Wielkim zaskoczeniem dla dzieci było porównanie wagi dziecka urodzonego
w terminie i dziecka urodzonego kilka miesięcy wcześniej. Każdy mógł sprawdzić ile ważą 3 kilogramy cukru (przeciętne dziecko urodzone w 9 miesiącu ciąży) i pół kilograma cukru, będące równowagą niektórych wcześniaków. Dzieci dowiedziały się, że gdy braknie brzucha mamy, niektóre dzieci mieszkają w małych, plastikowych domkach- inkubatorach. Dowiedzieliśmy się również, że Maleństwa urodzone wcześniej, powinny często przytulać się do swojej Mamusi czy Tatusia, do miejsca, gdzie bije ich serce. Pani Sylwia zaprezentowała dzieciom również wiele ciekawych sprzętów i rzeczy potrzebnych do badań w szpitalu. Opisywała to w tak obrazowy sposób, że wiele dzieci, przed wizytą w szpitalu zapewne zapamięta bardziej nazwę "motylek", a nie wenflon, czy będzie wiedziało, ze w razie potrzeby Pani w kolorowym fartuchu, razem z Mamą, czy Tatą , będzie pomagać w odzyskaniu zdrowia i ośmielaniu lęku przed nieznanym. Bardzo dziękujemy Pani Sylwii, ciesząc się, że dołączyła do grona "Przyjaciół naszego Przedszkola"
08.12.2013
Renata Kalisz