Dzień Teatru

Spotkanie z teatrem.

Spotkania z teatrem pozostają w pamięci przedszkolaków na bardzo długo. Obcowanie z teatrem wspomaga rozwój dziecka, jego emocji, uruchamia wyobraźnię, kształtuje osobowość, dlatego teatr zajmuje ważne miejsce w edukacji przedszkolnej.

We wtorek, 9 kwietnia 2013 r., przedszkolaki uczestniczyły, w CKiP w Nowym Brzesku, w warsztatach teatralnych przygotowanych przez panią Barbarę Zajączkowską, aktorkę z Krakowa. Dzieci dowiedziały się jak tworzy się teatr, współtworzyły scenografię. Mogły odtwarzać "na żywo" fragmenty bajek trzymając przy tym prawdziwe lalki teatralne.

Największą atrakcją okazała się chwila, kiedy mali aktorzy mogli przebrać się w kostiumy teatralne. Tak więc pojawiły się księżniczki, królewicze, krasnoludki, wilk i inne postaci. Chętne dzieci zatańczyły w przebraniach finałowy taniec. Ukoronowaniem spotkania z teatrem było malowanie twarzy.

Kolejnym punktem spotkania z teatrem było przedstawienie zorganizowane dla dzieci przedszkolnych przez panią Renatę Wesołowską - Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Brzesku. Dzieci oglądały przedstawienie pt. "Były sobie krasnoludki…" przygotowane przez Profilaktyczno-Edukacyjny Teatr dla Dzieci i Młodzieży "Moralitet" z Krakowa. Była to bajka, gdzie tematem przewodnim były zasady dobrego wychowania i umiejętne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Przedszkolaki dowiedziały się, że przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić je przed niebezpieczeństwem. Krasnoludki i Leśny Dziadek pobudzili wyobraźnię przedszkolaków i przypomnieli dzieciom, że lepiej być grzecznym i miłym, niż kapryśnym, niesympatycznym psotnikiem.

Pani Renacie Wesołowskiej przedszkolaki bardzo dziękują , gdyż takie artystyczne doznania wzbogacają świat uczuć dziecka. Rozwijają kreatywność, rozbudzają zainteresowanie teatrem, a przede wszystkim utrwalają pozytywne emocje.

Katarzyna Wójcik
14.04.2013