"SPRZĄTANIE ŚWIATA" undefined

"SPRZĄTANIE ŚWIATA"

Hej dzieciaki na start.
Zabierajcie się do sprzątania.
Posprzątamy dziś cały świat.
Każdy z nas jest chwat.
Pójdziemy w cztery strony świata.
Tam, gdzie ptak spokojnie lata.
Gdzie zwierzyna w las ucieka
No bo boi się człowieka.
Posprzątamy puszki, śmieci.
Niech się cieszą wszystkie dzieci.
Pozbieramy też papierki,
Sznurki, metal i butelki.
Czysty będzie już nasz świat.
O porządek trzeba dbać.

W dniu 18 września 2017 r. przedszkolaki z "Przedszkola Marzeń" już po raz trzeci pod nadzorem osób dorosłych i przy ich pomocy uczestniczyły w akcji " Sprzątanie Świata" . Dzieci otrzymały rękawice ochronne i worki, a następnie z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do oczyszczania z odpadów terenu przedszkolnego.
Sprzątanie " Naszej Ziemi" poprzedzone zostało zajęciami dydaktycznymi, podczas których szczególną uwagę zwróciłyśmy na segregowanie odpadów oraz recykling. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem brały udział w rozmowie, potrafiły udzielić odpowiedzi na zadane pytania.
"Sprzątanie Świata" to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.
Akcja ta wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie.
W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

20.09.2017
Agnieszka Daniluk-Kozioł