Super dania na śniadania undefined

Super dania na śniadania

To hasło dla cyklu zajęć kulinarnych, przeprowadzonych w ramach projektu z dziećmi w przedszkolu z technikiem żywienia z p. Ewą Wołowiec na przełomie maja i czerwca. Celem było pokazanie różnych możliwości urozmaicenia śniadania pod kątem zdrowego odżywiania. Dzieci miały okazję porównywania i łączenia smaków oraz tworzenia kolorowych potraw, które zachęcają do degustacji. Zatem, dzieci z każdej grupy przygotowywały coś dla siebie. Były to zapiekanki z różnego rodzaju chleba, łączone z wędliną, serkiem i warzywami, tosty z różnymi rodzajami past, czy wesołe kanapki, przypominające zwierzątka z powyciskanymi za pomocą foremek, elementami wędliny i warzyw. Całości dopełniały desery np. wykonane z kaszy jaglanej, kiwi, banana, koktajle owocowe, jogurty, a nawet pizza owocowa, czy zabawny tort kanapkowy. Wszystko to smakowało wybornie i smakowało inaczej. I co tez ważne, wykonane było z dużym wkładem własnej pracy. Po cyklu zajęć, odbyło się spotkanie podsumowujące z dwoma paniami dietetykiem i technikiem żywienia pod zdrowo brzmiącymi hasłami: ,,Śniadanie daje moc" i ,,Zdrowo żyjemy bo wiemy co jemy". Na podstawie prezentacji multimedialnej, pogadanki, zabaw badawczych, degustacyjnych, dzieci dowiadywały się, co tak naprawdę wpływa na nasze zdrowie. I na co zwracać uwagę przy wyborze różnych łakoci by nie zawierały duże ilości ukrytego cukru, sztucznych barwików itp. Podobne spotkanie przygotowano dla chętnych rodziców, z dodatkowymi atrakcjami dla dorosłych. Zainteresowani mogli zrobić sobie pomiar tkanki tłuszczowej i określić wiek metaboliczny. Wysłuchać prelekcji popartej badaniami, na co należy zwracać uwagę sprawdzając etykiety przy zakupie niektórych produktów. I jak uczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Niespodzianką na koniec spotkania było sporządzenie koktajlu dietetycznego /spalającego kalorie/ ze szpinaku, miodu. mleka i odrobiny chili. Wszyscy degustujący zdziwieni byli dobrym smakiem sporządzonego napoju i zapowiedzieli wymyślanie własnych koktajli, z innych składników, bo przecież sezon w pełni na różnego rodzaju owoce i warzywa.
Dodatkowo, jako ciekawostkę dla wszystkich, w holu przedszkola zorganizowano kącik kulinarny ,,Super dania na śniadania" z przepisami realizowanymi z dziećmi na spotkaniach kulinarnych oraz przepisem na koktajl dietetyczny. W ten sposób połączono przyjemne z pożytecznym. i z dużym wpływem na profilaktykę zdrowotną.
17.06.2018
Beata Janiak