Świąteczne kodowanie undefined
Boże Narodzenie

Świąteczne kodowanie

Plastikowe kubeczki w różnych kolorach i kolorowe pomponiki o różnej wielkości to doskonała pomoc do zapoznania dzieci z elementami kodowania. Kosztują niewiele, są łatwo dostępne i mogą być wykorzystane na wiele sposobów podczas zabaw i zajęć już z najmłodszymi przedszkolakami. W naszej grupie - "Tygryskach", kubeczki zagościły w okresie świątecznym i podbiły serca moich przedszkolaków. Na początku pozwoliłam dzieciom na swobodne zabawy w celu oswojenia się z nimi, poznania ich właściwości (zabawy sensoryczne). Dzieci mogły budować wieże, tworzyć wzory, eksperymentować. Dobierały kubeczki i pomponiki kolorami, przeliczały, tworzyły rytmy – ustawiały ciągi z powtarzającą się sekwencją kolorów. Po takich swobodnych doświadczeniach przystąpiliśmy do zabaw w kodowanie.
Zabawa "Kolorowe choinki"
Zabawa polegała na odwzorowaniu narysowanych na kartce kubeczków w ich przestrzenne ustawienie. Wymagało to od dzieci spostrzegawczości wzrokowej – dokładnego przyjrzenia się jakie kolory kubeczków zostały wykorzystane i w jakim ułożeniu (czy kubek ustawiony jest denkiem do dołu, czy do góry). Poza tym, dzieci mogły przeliczać ilość kubeczków w określonym kolorze, mogły dodawać wykorzystane kubeczki (3 kubeczki czerwone i 2 żółte to razem 5), ćwiczyły cierpliwość, skupienie uwagi, koordynację wzrokowo-ruchową oraz małą motorykę.
Zabawa "Pakujemy bombki"
W zabawie wykorzystaliśmy kolorowe pomponiki o różnej wielkości. Zadanie dzieci polegało na "pakowaniu bombek", układaniu pomponów według narysowanego wzoru. Miękkie pomponiki dostarczyły dzieciom miłych doznań dotykowych, były doskonałą pomocą do przeliczania, klasyfikowania ze względu na wielkość i kolor.
Zabawy w kodowanie z wykorzystaniem kubeczków i pomponików do doskonały sposób na doskonalenie różnych umiejętności już nawet u małych dzieci - takich jak moje 4-letnie Tygryski. Dzieci uwielbiają nimi manipulować, rozwijają swoją wyobraźnię i pomysłowość, a przede wszystkim świetnie się bawią.
Monika Szczecina

Monika Szczecina