ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK undefined

ŚWIATOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

6 PAŹDZIERNIKA przypada święto postaci z bajek i właśnie z tej okazji do przedszkola zawitał gość specjalny.
Dzieci zastanawiały się, czy to wróżka, czy czarodziejka, czy też babcia z bajki i Jasiu i Małgosi.
Interpretacja pozostała dowolna. Pomysłowym gościem okazała się Pani Anita, mamusia Alicji, która dołączyła się do przedszkolnej akcji "W świat z książką w dłoni". Pani Anita przeczytała przedszkolakom wybraną, jedną z tysiąca bajek z przedszkolnej biblioteki.
Dziękujemy bardzo pani Anito.
Zapraszamy kolejnych Rodziców do czytania dzieciom.

Warto uświadomić sobie, dlaczego właśnie czytanie ma tak duże znaczenie dla dzieci i ich zdrowego rozwoju.

Pozytywny wpływ bajek na rozwój dziecka jest trudny do przecenienia. Klasyka gatunku uczy tego, jak postępować w konkretnych sytuacjach. Morały zawarte w bajkach dla dzieci pozwalają na zrozumienie konsekwencji działania dziecka. Poza tym czytanie dziecku umożliwia zaspokojenie jego potrzeb psychicznych. Ma wymiar pedagogiczny i wychowawczy.

Czytając dziecku bajki, robimy coś więcej, niż tylko spędzamy z nim swój wolny czas. Przede wszystkim uczymy pozytywnych postaw wobec życia prezentowanych w poszczególnych utworach przez kolejne postacie. Wyrabiamy w nich właściwy stosunek do ludzi, kształtujemy zachowania dziecka, jego nawyki, przekonania i charakter. Maluchy chętnie wcielają się w role księżniczek czy rycerzy i innych, znanych bohaterów.
Dzięki literaturze dziecięcej można dostarczyć małemu człowiekowi ogrom wiedzy o ludziach, ich emocjach i przeżyciach.

Nie bez znaczenia dla młodego człowieka jest to, że wspólne czytanie z rodzicem zwiększa zakres jego słownictwa, sprzyja poszerzaniu horyzontów, a także uczy empatii. Kiedy dziecko widzi, jak często jego rodzice sięgają po książkę, będzie chciało ich naśladować, co w wielu przypadkach może decydować o przyszłych zainteresowaniach literaturą takiej osoby.

CZYTAJMY WIĘC DZIECIOM, MINIMUM 20 MINUT DZIENNIE
Wieslawa Dudek