Święta Majowe  undefined

Święta Majowe

,,Od 2004 roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.
Nie możemy zapomnieć również o Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza konstytucja europejska, a druga na świecie. Twórcy jej stawiali sobie za cel naprawę państwa i podźwignięcie z upadku. Konstytucja 3 maja należy do tych aktów prawych, ważnych i wielkich, które stanowią fundament i punkt odniesienia dla wszystkich najważniejszych wydarzeń nowożytnej historii Polski. Po przeszło 200 latach pamiętamy, szanujemy, świętujemy, bo była naszą własną konstytucją, nadzieją wielu pokoleń na lepsze życie, aktem patriotyzmu, odpowiedzialności za losy kraju i narodu."
Co roku w naszym przedszkolu święta majowe ( 1 maja- Święto Pracy, 2 maja- Dzień Flagi Narodowej oraz 3 maja) to wspaniały czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych, oczywiście w formie przystępnej i zrozumiałej. W tym roku postanowiłyśmy, iż na temat tych świąt porozmawiamy z dziećmi po ich zakończeniu. Dzieci miały już zdobyte doświadczenia z życia rodzinnego, więc ułatwiło to nam – nauczycielom rozmowę na te trudne dla dzieci tematy. Od samego rana dzieci wykonywały chorągiewki. Następnie zostały zaproszone do krótkiej pogadanki na temat ojczyzny. Potem trzymając własnoręcznie zrobione flagi dzieci odśpiewały hymn państwowy, po czym wysłuchały legendy po powstaniu państwa polskiego. Na zakończenie tych podniosłych dzieci recytowały patriotyczne wiersze, śpiewały patriotyczne pieśni. Aby podkreślić, jak ważne były to święta wszystkie dzieci wyruszyły na pochód po przedszkolu śpiewając piosenki o naszej ojczyźnie.
05.05.2014
Arleta Gorzelana