"Święto drzewa"  undefined

"Święto drzewa"

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW 10 EDYCJI ŚWIĘTA DRZEWA 2012 W PRZEDSZKOLU W SOPOTNI WIELKIEJ

W tym roku nasze przedszkole postanowiło wziąć udział w programie edukacji ekologicznej "Święto Drzewa" Klubu Gaja. Akcja ta poprzedzona była licznymi rozmowami i zajęciami podnoszącymi świadomość ekologiczną dzieci w zakresie ochrony środowiska i dostrzegania ogromnej roli drzew w naszym życiu popartymi materiałami edukacyjnymi: plakatami, ulotkami otrzymanymi z Klubu Gaja.
Całą akcję pomógł nam przygotować i przeprowadzić zaprzyjaźniony już od wielu lat z naszym przedszkolem leśniczy Pan Andrzej Bosak z Nadleśnictwa Jeleśnia - leśnictwo Sopotnia Potok w Sopotni Wielkiej.
Dnia 10 października 2012 r. w godzinach rannych autobusem szkolnym pod opieką nauczycieli, rodziców oraz w towarzystwie uczniów II klasy gimnazjum w Sopotni Wielkiej udaliśmy się w odległy zakątek naszej miejscowości, gdzie na miejscu czekał na nas leśniczy Pan Andrzej Bosak. Po przypomnieniu dzieciom celu wycieczki, zabraliśmy sadzonki, odpowiedni sprzęt i udaliśmy się do lasu. Pod bacznym okiem leśniczego przedszkolaki przystąpiły do zadrzewiania wyznaczonego terenu. Każde z nich z wielkim zaangażowaniem i radością oczekiwało na moment posadzenia swojej sadzonki. W przygotowane przez uczniów gimnazjum dołki, z pomocą opiekunów, dzieci wsadzały drzewka i odpowiednio przysypywały korzenie. Wspólnie udało się posadzić ponad 50 sadzonek jodły.
W oczach dzieci widoczna była radość oraz zadowolenie z wykonanego zadania.
Leśniczy Pan Andrzej Bosak podczas całej akcji snuł dzieciom opowieści o znaczeniu sadzenia drzew. Wychowankowie mieli również możliwość spacerowania i biegania po leśnych ścieżkach, gdzie podziwiały piękno lasu w jesiennej szacie, z uwagą wsłuchiwały się w odgłosy lasu i szukały ciekawych materiałów przyrodniczych do kącika przyrody.
Na zakończenie leśniczy wręczył dzieciom książki o tematyce ekologicznej, puzzle związane ze światem przyrody oraz ołówki, które przekazało Nadleśnictwo Jeleśnia.
Dzieci serdecznie podziękowały Panu leśniczemu i wręczyły mu dyplom - podziękowanie, prosząc o pomoc w kolejnych akcjach ekologicznych. Nie zapomnieliśmy o wspólnych pamiątkowych zdjęciach. Pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do przedszkola.
Podczas zajęć popołudniowych postanowiliśmy nadal świętować. Dzieci przelały na papier wrażenia, przeżycia związane z przeprowadzoną akcją. Każde z nich wykonało piękny rysunek, który przedstawiał ciekawą scenkę z tego ekologicznego przedsięwzięcia. Dzień ten z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.
Osoba odpowiedzialna za przeprowadzoną akcję:
mgr Małgorzata Wąs
31.10.2012