ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI undefined

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku, obchody Święta Niepodległości w naszym Przedszkolu nabrały szczególnie uroczystej oprawy. Budynek przedszkolny jak co roku udekorowany został biało-czerwonymi flagami, wewnątrz również dominowały barwy narodowe i symbole patriotyczne: tablica poświęcona Niepodległej Polsce, kotyliony, oraz plakaty o tematyce 100 - lecia Niepodległej. Świętowaliśmy przez cały tydzień.
Nasze Przedszkole zorganizowało Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny na plakat pod hasłem "URODZINY NIEPODLEGŁEJ". W projekcie wzięło udział 6 przedszkoli z Dzielnicy XV - Mistrzejowice. Wpłynęło 12 prac konkursowych. Autorami plakatów było łącznie 29 dzieci. Jury konkursu w składzie: trójka nauczycieli oraz dwoje dzieci wyłoniło zwycięzców: miejsce I ex aequo zajęły prace z Przedszkola nr 131 i Przedszkola nr 152, miejsce III plakat wykonany przez dzieci z Przedszkola nr 144.
Wszystkie prace plastyczne konkursowe zostały zaprezentowane już w poniedziałek na specjalnie przygotowanych tablicach. Z dumą prezentowały się przypięte do sztalug biało-czerwone kotyliony, które wykonały dzieci wraz z rodzicami w ramach konkursu wewnątrzprzedszkolnego.
We wtorek wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w spotkaniu: "Multimedialnie o Niepodległej". Obejrzeliśmy film animowany IPN o symbolach narodowych "Polak mały!", filmik autorski przybliżający ideę niepodległości jako szacunku dla historii, jak i walorów przyrodniczo-krajobrazowych Polski.https://drive.google.com/open?id=1b-3FKqNiiU4jcnaZe4mhWfELzFQEUpAi
Odbyły się również animacje ruchowe przy piosenkach "Piosenka młodego patrioty", "Jesteśmy Polką i Polakiem". Potem deklamowaliśmy wspólnie wiersz Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". Odśpiewaliśmy również cztery zwrotki hymnu narodowego. Następnie wysłuchaliśmy utwór muzyczny "Flaga" wraz z obrazem prezentującym zmieniający się na przestrzeni dziejów kształt Polski i walki Polaków o niepodległość ojczyzny. Wreszcie wysłuchaliśmy ilustrowanego słuchowiska "Legenda o Lechu, Czechu i Rusie".
W kolejnym dniu, w środę powstawała wspólna praca plastyczna, w której wzięły udział wszystkie przedszkolaki. Wspaniały, dumny biały orzeł na czerwonym tle powstał z tysiąca drobnych skrawków bibuły. To piękne godło olbrzymich rozmiarów stało się głównym elementem dekoracyjnym naszego holu.
W czwartek w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste spotkanie patriotyczne. Były to obchody Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada). Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się w holu, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły ubrane na galowo. Słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym. Zostały również rozdane dyplomy i nagrody dla zwycięzców Konkursu Rodzinnego "Kotylion Patriotyczny". Do konkursu zgłoszono 33 prace. Jury: Szanowni Rodzice oraz Pracownicy Przedszkola przyznali następujące nagrody: I miejsce dla Bartosza D., II miejsce dla Konrada W, III miejsce dla Leny P. Pozostałe dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie.
Wreszcie w piątek, punktualnie o godzinie 11:11 nasze przedszkole wzięło udział w akcji "Rekord dla Niepodległej". Wszystkie przedszkolaki wraz z wychowawczyniami i pracownikami wspólnie zaśpiewali 4 -zwrotkowy hymn "Mazurek Dąbrowskiego". Była to bardzo uroczysta chwila, którą oddaliśmy hołd Niepodległej Polsce.
To święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Obchody 11 Listopada nauczyły dzieci szacunku do kraju ojczystego, symboli narodowych, a także rozwinęły poczucie przynależności narodowej.
opracowała Agnieszka Młodnicka
Małgorzata Kosakowska