ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - radosny dzień w przedszkolu undefined

- Wdzięczne dziecię
- Coś jej winien?
- Oddać życie."

Jak co roku nasze przedszkolaki uczciły najważniejsze święto dla Polaków, jakim jest 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości.
Zajęcia z tej okazji odbyły się 7 listopada w poszczególnych grupach.

By z dumą świętować na tablicach w salach pojawiły się dekoracje w narodowych barwach, ilustracje przedstawiające najważniejsze informacje o naszym kraju, symbole narodowe. Wszystkie dzieci – i trzylatki z grupy "Misiów", i czterolatki z grupy "Biedronek" oraz pięcio- i sześciolatki z grupy "Wesołych Skrzatów", pod bacznym okiem swoich wychowawczyń samodzielnie lub z niewielką pomocą wykonały dla siebie kotyliony w barwach narodowych.

Zapoznały się z wierszem Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". Niektóre dzieci już doskonale znały ten wiersz i mogły się zaprezentować na forum grupy. Przedszkolaki z młodszych grup odpowiadały na pytania: Co to jest Polska? Jakie są nasze barwy narodowe? Jakie są symbole narodowe? W starszej grupie również utrwalono te informacje a dodatkowo wychowawczyni starała się wytłumaczyć i obrazowo przedstawić historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci poprzez pokaz mapy Polski podczas zaborów i zilustrowanie przez nauczyciela, w jaki sposób znikał nasz kraj z mapy świata, poprzez opowiadanie o Polakach, którzy ze wszystkich sił walczyli o odzyskanie swojego państwa, uświadomiły sobie ważność tego święta.

W celu uczczenia tego ważnego dnia przedszkolaki wysłuchały oraz odśpiewały hymn państwowy z powagą na twarzach i przyjmując oczywiście prawidłową postawę.

W każdej grupie znajomość symboli narodowych utrwalono poprzez pracę plastyczną - "Biedronki" wykonały piękne polskie flagi a "Misie" i "Wesołe Skrzaty" – wspaniałe godła narodowe.

Nasze przedszkolaki wiedzą jak cenne jest to, co mamy obecnie, to że teraz my - Polacy możemy używać swojej flagi i godła, śpiewać swój hymn, mówić w ojczystym języku. Jak co roku nasi wychowankowie zdali swój egzamin z historii i udowodnili, że posiadają dużą wiedzę o Polsce i naszej Ojczyźnie.

Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych dzieci uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne. Jesteśmy dumni, że możemy współuczestniczyć w pielęgnowaniu takich wartości wśród najmłodszych, już w przedszkolu poprzez różnorodne formy pracy wprowadzać dzieci w historię naszego kraju.

08.11.2014
Danuta Sieklucka