"Tradycyjna  palma wielkanocna"- wspólnie podtrzymujemy piękną  tradycję. undefined

"Tradycyjna palma wielkanocna"- wspólnie podtrzymujemy piękną tradycję.

W naszym przedszkolu traktujemy Rodziców jako swoich partnerów i dlatego też organizujemy szeroki wachlarz form współpracy z Rodzicami. Jedną z form współpracy przedszkola z rodzicami są warsztatowe zajęcia otwarte. Są to popołudniowe spotkania, w których biorą udział rodzice wraz z dziećmi. Służą one wzajemnej integracji oraz wskazują rodzicom, w jaki sposób spędzać czas z własnym dzieckiem i łączyć zabawę z edukacją.
Rodzima tradycja jest najważniejszym i najcenniejszym dobrem, jakie możemy przekazać przyszłym pokoleniom. Kultywowanie pięknych ludowych zwyczajów to nasz obowiązek zwłaszcza w czasach, gdy większość z nas w zawrotnym tempie podąża do nowoczesności. Dlatego 9 kwietnia w przedszkolu w Lusławicach odbyły się warsztaty poświęcone działalności plastycznej, a konkretnie nawiązywały tematyką do pięknej tradycji przygotowania palm wielkanocnych i święcenia ich w kościele. Warsztaty te były okazją do zbiorowej aktywności artystycznej oraz zdobywania wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego wykonywania palm. Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak. Dodawano do nich suszone lub bibułkowe kwiaty oraz różnokolorowe wstążeczki. W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.
Nasze przedszkole zamieniło się na moment w pracownię plastyczną, w której działo się wiele ciekawych rzeczy. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem ale był też i czas na miłe pogawędki. Powstało bardzo dużo pięknych i niepowtarzalnych palm wielkanocnych. Dziękujemy wszystkim obecnym na warsztatach. Bardzo cieszymy się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców.

Warsztaty plastyczne przygotowały nauczycielki: Krystyna Biel. Edyta Olszewska- Kwiek i Monika Dudzik.
09.04.2014
KRYSTYNA BIEL