Tutaj rosły paprocie! undefined
Dzień Ligi Ochrony Przyrody
...

Tutaj rosły paprocie!

W minionym tygodniu w grupie "Sowy Mądre Głowy" realizowana była tematyka " Tutaj rosły paprocie". Celem naszych zajęć było zapoznanie z przypuszczalnymi przyczynami wyginięcia dinozaurów, zapoznanie z właściwościami fizycznymi soli i węgla kamiennego. Sowy Mądre Głowy uważnie przyglądały się zdjęciom dinozaurów, opisywały ich wygląd, wymieniały podobieństwa i różnice między nimi. Poznaliśmy wiele gatunków dinozaurów ich cechy charakterystyczne, mówiliśmy i o ich wyginięciu oraz pozostałościach. Oglądaliśmy różne książki o dinozaurach przyniesione przez dzieci. W kolejnych dniach również rozmawialiśmy o węglu i soli. Zapoznanie dzieci z historią powstania węgla na podstawie wiersza M. Terlikowskiej " Paprocie tutaj rosły", omówiliśmy co otrzymujemy z węgla, jak wygląda praca górnika w kopalni. Dzieci oglądały ilustracje przestawiające kopalnie węgla i soli. Zapoznaliśmy się z ubraniem górnika, jakie maszyny i narzędzia są potrzebne do pracy. Rozwiązywały zagadki słowne związane z węglem. Przedszkolaki dopasowywały obrazki przedstawiające rzeczy potrzebne górnikowi do pracy ( młotek, hełm, łopata, latarka) do kartoników z ich nazwami. Następnie czytały i dzieliły na sylaby. Porównywaliśmy również wygląd węgla drzewnego i węgla kamiennego. Dowiedziały się, w jaki sposób powstał sól, pokazywaliśmy na mapie gdzie wydobywa się terenie naszego kraju. Oglądały bryłki węgla kamiennego i soli przez lupę, porównywały ich wygląd ( kolor, twardość, faktura). Również badaliśmy rozpuszczalność soli i węgla kamiennego w wodzie. Dzieci wkładały do wody grudki węgla i soli, obserwowały ich zachowanie i omawiały co się rozpuściło a co nie.
Podczas ostatniego tygodnia przedszkolaki nauczyły się piosenki " W kopalni". Wspólnie bawiliśmy się przy piosence " W kopalni".
Sowy Mądre Głowy w minionym tygodniu wykonały kilka prac. Przedszkolaki wykonały dinozaura. Pomalowały tekturę farbami wyciętą wcześniej przez Ciocie, kolce były zrobione z bibuły, oczy zostały przyklejone. Następnie wykonały dinozaura techniką wydzieranki. Również wykonały GÓRNIKA. Wszystko było wykonane plasteliną, twarz i tło pomalowane f arbami. Również zrobiona została przez dzieci CZAPKA GÓRNIKA. Dzieci na wyciętym grubym pasku przykleiły godło górnika, pióropusz został wykonany z bibuły.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:)
event_note
01.12.2014
attachment
80
perm_identity
Sabina Łatka