"W poszukiwaniu jesieni" undefined

"W poszukiwaniu jesieni"

W naszym parku na jesieni,
od kolorów aż się mieni.
Gubią liście lipy, klony,
tu liść żółty, tam czerwony.
Lekki wietrzyk dmucha wieje,
miecie liście przez aleje.
- Co tam niesiesz powiedz Marku?
- Kolorowe liście z parku.

Poznawanie i zrozumienie zjawisk atmosferycznych występujących w poszczególnych porach roku, to jedno z podstawowych zadań wynikających z realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Zafascynowanie dzieci otaczającym je światem to niełatwe zadanie. Bezpośredni kontakt, możliwość obserwacji, prowadzenie zabaw badawczych to najlepszy sposób na zaspokojenie dziecięcej ciekawości. Przeżycia związane z obserwacją zjawisk przyrodniczych pobudzają dzieci do myślenia i zadawania pytań , sprzyjają zapamiętywaniu. W piątek 9 października 2015 roku przedszkolaki z naszego przedszkola pod opieką nauczycielek wybrały się na wycieczkę do lasu w Brzeźnie, aby pod kierunkiem leśniczego pana Adama Staszczuka poznać tajemnice lasu. Głównym celem wycieczki było przede wszystkim spotkanie "PANI JESIENI". Wizyta w lesie dostarczyła dzieciom mnóstwo emocji i wrażeń. Przechadzka po lesie i obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt sprzyjała poszukiwaniom skarbów "JESIENI". Dzieci zabrały z lasu kasztany , żołędzie, kolorowe liście, owoce jarzębiny, czarnego bzu oraz grzyby, które znalazły swoje miejsce w przedszkolnym kąciku przyrody. Poza wycieczką do lasu z nadzieją na spotkanie z kolorową "PANIĄ JESIENIĄ" przedszkolaki wybrały się także do parku, przydomowych ogródków oraz sadu. Wszystkie wizyty dostarczyły dzieciom wiedzy na temat zmieniającej się przyrody, ale przede wszystkim były okazją do bezpośredniego odkrywania jej uroków i tajemnic.

11.10.2015
Wiesława Wasilewska