W poszukiwaniu skarbów jesieni undefined

W poszukiwaniu skarbów jesieni

W październiku przedszkolaki z grup: ,,Krasnale" i ,,Smerfy" postanowiły z paniami udać się na wycieczkę do pobliskiego lasu w poszukiwaniu skarbów jesieni. Przed wycieczką przypomniano zasady bezpiecznego poruszania się w pobliżu jezdni oraz zasady właściwego zachowywania się w lesie. Zaopatrzone w wiklinowe koszyczki grupy maluchów wyruszyły z przedszkola obserwując zmiany w przyrodzie. Wprawdzie słoneczko schowało się za chmurami, ale to nie zniechęciło dzieci, wręcz przeciwnie wszystkim dopisywał dobry nastrój i wielki uśmiech na twarzy. Już na początku zauważono pierwsze oznaki jesieni, czyli kolorowe drzewa o barwach żółtych, pomarańczowych i brązowych. W połowie wycieczki przy ścieżce do lasu przedszkolaki przystanęły, aby nacieszyć się przyrodą w towarzystwie swoich koleżanek i kolegów . Jest to zupełnie inne przeżycie niż zwykły rodzinny spacer. Wielką atrakcją wycieczki były kasztany. Jak się okazało większość maluchów nie widziała jeszcze takich ,,nietypowych’’ kolczastych roślinek być może dlatego, że jest to bardzo rzadki okaz w naszym miejscowym terenie. Tak więc kasztanki trafiły do wiklinowych koszyczków. Punktem kulminacyjnym wycieczki był już sam las i jego bogactwa, kompozycja jesiennych kontrastów wzbudziła u dzieci podziw i wprawiała w zachwyt. Jak na prawdziwych przedszkolaków przystało, wszyscy zachowali się wzorowo. W ciszy i skupieniu obserwowano drzewa, krzewy, grzyby, nasłuchiwano śpiewu ptaków i szumu strumyka. Zbierano szyszki, kolorowe liście i korale jarzębinki. Ogólnie wycieczka się udała, grupy: ,,Smerfów" i ,,Krasnali" powróciły bezpiecznie do przedszkola z koszykami pełnymi skarbów i głowami pełnymi wrażeń. Dzieci miały nadzieję , że zobaczą wiewiórkę lub jeża, ale niestety nie udało się. No cóż może innym razem będzie więcej szczęścia.
13.11.2013
Barbara Bryja