W ŚWIAT Z KSIĄŻKĄ W DŁONI undefined

W ŚWIAT Z KSIĄŻKĄ W DŁONI

W naszym przedszkolu ten rok szkolny obfituje w działania związane z propagowaniem czytania. Oprócz codziennego czytania dzieciom przez nauczycieli, rozpoczęliśmy akcję czytania dzieciom przez różnych gości zapraszanych do przedszkola. Zaczęliśmy od rodziców naszych przedszkolaków. Spisują się na medal, bo często są niezwyczajnie ubrani i oprócz ciekawych lektur przynoszą rozmaite rekwizyty. Mamy nadzieję, że wszystkie przedszkolaki pokochają czytanie już na całe życie.

Dlaczego tak ważne jest, żeby dzieci lubiły czytać? Powodów jest kilka.

Lektura zmusza do aktywności, wymaga wysiłku zarówno od dzieci, jak i od rodziców. Rozwija samodzielność i umiejętność szukania potrzebnych informacji: "tego jeszcze nie wiem, ale mogę to sprawdzić w książce".
Czytanie wzbogaca słownictwo dziecka, pomaga w rozwoju pamięci słuchowej i wzrokowej. Ważną rolę pełnią ilustracje. Uczą spostrzegawczości i wychwytywania szczegółów. Kształtują wrażliwość estetyczną dziecka. Książeczki i czasopisma, zawierające zagadki, łamigłówki i ćwiczenia w znakomity sposób rozwijają myślenie logiczne. Mogą stać się źródłem satysfakcji z poprawnie rozwiązanego problemu, zaspokajają potrzebę sprawdzania siebie, pokonywania trudności.
Pani Irena Koźmińska– inicjatorka kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom", tak widzi korzyści płynące ze wspólnej dziecięcej lektury:
"Codzienne czytanie w serdecznej atmosferze to jasny przekaz – rodzicom na mnie zależy. 
Jeśli będziecie czytać dziecku, co najmniej 20 minut dziennie, będzie silne Waszą siłą,
będzie umiało logicznie myśleć, ładnie i mądrze się wypowiadać, dobrze pisać. Poprawi się jego pamięć i koncentracja. 
Będzie się lepiej uczyć. 
Będzie ciekawe świata i ludzi.
Bez trudu odróżni dobro od zła. 
Zdobędzie ogromną wiedzę- wprost nie wiadomo skąd. 
A poza tym - na całe życie pokocha książki zawsze będzie się kształcić. 
To najważniejsze kwalifikacje współczesnego człowieka sukcesu, na jakiego możecie wychować swoje dziecko.
Lektura zmusza do aktywności, wymaga wysiłku zarówno od dzieci, jak i od rodziców. Rozwija samodzielność i umiejętność szukania potrzebnych informacji: "tego jeszcze nie wiem, ale mogę to sprawdzić w książce".
Czytanie wzbogaca słownictwo dziecka, pomaga w rozwoju pamięci słuchowej i wzrokowej. Ważną rolę pełnią ilustracje. Uczą spostrzegawczości i wychwytywania szczegółów. Kształtują wrażliwość estetyczną dziecka. Książeczki i czasopisma, zawierające zagadki, łamigłówki i ćwiczenia w znakomity sposób rozwijają myślenie logiczne. Mogą stać się źródłem satysfakcji z poprawnie rozwiązanego problemu, zaspokajają potrzebę sprawdzania siebie, pokonywania trudności.
Dlatego od wczesnych lat dziecięcych należy rozbudzać zainteresowania czytelnicze dzieci
event_note
21.02.2016
attachment
10
perm_identity
Wieslawa Dudek