Warsztaty ilustratorskie undefined

Warsztaty ilustratorskie

W grupach 6 i 8 w marcu odbyły się warsztaty ilustratorskie, które wprowadziły dzieci w świat ilustracji książkowej i wizualnej interpretacji tekstów literackich.
Warsztaty inspirowane były serią książek o Czarownicy i kocie autorstwa Mai Strzebońskiej i ilustracjami Alicji Karczmarskiej-Strzebońskiej, prowadzącej warsztaty.
Tytułowa czarownica nie jest postacią złą i straszną, z jaką jest najczęściej utożsamiana. Co to za czarownica, która nie pamięta magicznych zaklęć, na nikogo nie rzuca złych uroków, a jej największym marzeniem jest znalezienie przyjaźni?
To czarownica inna niż wszystkie!
Jest ona, dopóki nie znajdzie kotka, samotna i smutna. Okazuje się być osobą dobrą, troskliwą, trochę ciapowatą i bardzo wesołą. Potrafi poradzić sobie w każdej sytuacji, nie przejmuje się, że czasem coś jej nie wychodzi i szuka lepszych rozwiązań. Nie posługuje się magią zbyt dobrze i wypowiadane przez nią zaklęcia dają efekty inne niż oczekuje.
Podczas warsztatów przedszkolaki rozwiązywały zagadki o czarownicy ( zapisane na papierowych piernikach); dowiedziały się kto tworzy książki; kim jest ilustrator książek, a kim autor i czym się zajmują, poznały budowę książki (okładka, grzbiet, strony , ilustracje, tekst itd.)
Dzieci rysowały i wyklejały specjalnie przygotowane książeczki (z elementami twórczymi i magicznym pyłem). Każde dziecko stworzyło własną książeczkę, a zawarte w niej elementy nawiązywały do przygód czarownicy.
Na zakończenie było wielkie czarowanie, podczas którego wyczarowaliśmy przyjaciela czarownicy – kota.
Było ciekawie i magicznie.
25.03.2018
Wiola Jadach