WIELKANOCNE ZABAWY undefined
Wielkanoc

WIELKANOCNE ZABAWY

Wielkanoc to czas radości. Dlatego zachęcam do zabaw ruchowych, które dzieci lubią najbardziej. Oto kilka propozycji wesołych zabaw na Święta Wielkanocne.

Rzucanie pisanek
Ustawienie w parach. Zabawa polega na rzucaniu do siebie pisanek. Przy każdym rzucie, w którym uda się złapać jajko i nie spadnie na ziemię, para oddala się od siebie o jeden krok. Zabawa się kończy, kiedy pisanka wyląduje na ziemi.

Przenoszenie jajek
Przygotuj plastikowe łyżki (lub zwykłe) i ugotowane jajka. Zabawa polega na przeniesieniu jajka z jednego miejsca, do wyznaczonej mety. Najlepiej oczywiście na podwórku, ale jak się nie da, to można w domu. Jeśli dzieci lubią rywalizację, może być to wyścig kto szybciej lub na czas. Urozmaiceniem może być slalom, tor przeszkód lub przenoszenie jajek z zamkniętymi oczami. Wtedy zabawa przebiega w parach. Jedna osoba kieruje osobą, która ma zawiązane oczy. Potem zmiana.

Berek zajączek
Zabawa jest odmianą zwykłego berka. Tylko, że uczestnicy ganiają się… kicając.

Zajączkowy tor przeszkód
Tor można ułożyć z poduszek, ustawić krzesła lub wyznaczyć trasę na podwórku. Uczestnicy pokonują ją kicając, zamiast po prostu biec. Wygrywa ten zajączek, któremu uda się pokonać trasę w najkrótszym czasie.

Wędrujące jajko
Ustawiamy dzieci w kole lub w wężyku, włączamy ulubioną wielkanocną muzykę i polecamy im podawać sobie jajko. W pewnym momencie muzykę wyłączamy, a to dziecko które w danej chwili trzyma jajko odpada lub wykonuje jakieś zadanie wymyślone przez rodzica albo samo wymyśla co mają zrobić pozostali uczestnicy.

Poszukiwanie jajek
Osoba dorosła chowa w różnych miejscach domu lub ogrodu czekoladowe jajeczka. Każde dziecko dostaje koszyczek do zbierania jajek. Wygrywa to dziecko, które znajdzie najwięcej jajek.

Turlanie jaj
Na podłodze lub na ziemi kredą narysuj koło, wewnątrz którego ułóż różne drobne upominki: mogą to być słodycze, breloczki lub malutkie maskotki. Każde z dzieci otrzymuje gotowane na twardo jajko (pisankę). Dzieci po kolei podchodzą do koła i każdy z nich turla swoje jajko. Przedmiot, którego dotknie jajko, wędruje do dziecka, które je turlało. Dzięki temu w tej zabawie nie ma pokrzywdzonych, bo każdy pozostaje z upominkiem.

Twarde jajo
To znana i lubiana nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych zabawa. Polega na tym, by zbić gotowane na twardo jajko przeciwnika tak, żeby własne pozostało całe. W zabawie wygrywa ten, czyje jajo pozostanie najdłużej nienaruszone.

Życzę miłej zabawy.

Grażyna Lichota