„Wspólnie z  Krecikiem poznajemy Czechy” –  zajęcia w „Klubie Małego Europejczyka”

„Wspólnie z Krecikiem poznajemy Czechy” – zajęcia w „Klubie Małego Europejczyka”

Popołudniowe zajęcia w „Klubie Małego Europejczyka” w dniu 5 lutego 2018r. poprowadziła nauczycielka Dorota Borkowska. Wspólnie z „Krecikiem” – popularnym bohaterem bajki animowanej - zaprosiła dzieci z grupy „Liski” oraz „Sowy” do zwiedzania Republiki Czeskiej.

Poznawanie kraju naszych południowych sąsiadów rozpoczęło się od wysłuchania wiersza i obejrzenia prezentacji multimedialnej, przybliżających dzieciom najbardziej charakterystyczne symbole i miejsca związane z Czechami. Dzięki nim przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda flaga Czech i jej 2 herby, podziwiały najpiękniejsze zakątki i zabytki Pragi – stolicy położonej nad piękną Wełtawą (m.in.: Most Karola, Zamek na Hradczanach, Praski Orloj – średniowieczny astronomiczny zegar, „Tańczący dom”, Złotą Uliczkę), zobaczyły znane miasta oraz miejscowości uzdrowiskowe (np.: Brno, Czeskie Budziejowice, Karlowe Wary, Ostrawę, Pilzno, Liberec), a w wielu miastach – pięknie zachowane zamki i pałace. Poznały ulubiony sport Czechów – hokej, najbardziej znaną czeską markę samochodu – Skodę oraz najpopularniejsze czeskie potrawy – knedliki, zupę cebulową i charakterystyczne „oblaty”. Na koniec przypomniały znanych bohaterów czeskich bajek i przyporządkowały ich nazwy do ilustracji na tablicy: „Pat i Mat”, „Żwirek i Muchomorek”, „Rozbójnik Rumcajs”, „Krecik”, „Wodnik Szuwarek”, Rusałka Amelka”, „Makowa Panienka”.

Po zakończonej prezentacji Krecik zaprosił przedszkolaków do wspólnej zabawy. Dzieci zatańczyły więc w kółeczku taniec polkę, przechodziły po ławeczce niczym po „Moście Karola” , odgadywały zagadki i układały z puzzli obrazki do popularnych czeskich bajek. Następnie rysowały postacie bajkowe kredkami, wycinały je i naklejały na mapę Czech. Przedszkolaki, jak prawdziwi zawodnicy zawodowej ligi gry w hokeja na lodzie, współzawodniczyły ze sobą prowadząc slalomem krążek za pomocą hokejki i celując nim do bramki. Choć nie było to łatwe zadanie wszyscy poradzili sobie doskonale. Jednak najwięcej frajdy i śmiechu sprawiło dzieciom powtarzanie za Krecikiem wielu czeskich słów, które brzmieniem i znaczeniem bardzo często przypominają słowa polskie (np.: „dobre rano”, „prosim”, „dekuji”, „dobrou noc”, „dobry vecer”) .

Dobra zabawa, ogromne zainteresowanie i zaangażowanie dzieci w czasie zajęć z pewnością pobudzą ich ciekawość poznawczą i zachęcą do tego, aby w przyszłości nie tylko podróżowały po Polsce, ale też zwiedzały inne kraje europejskie i poznawały języki obce.
wpis edytowano 2018-02-14, 00:46