Wycieczka do Inwałdu i Wadowic undefined

Wycieczka do Inwałdu i Wadowic

5 czerwca 2014 roku mali wycieczkowicze z grup Motylki i Biedronki wraz ze swoimi opiekunami wyruszyli w daleką podróż w poszukiwaniu nowych, ciekawych przygód.
Pierwszym przystankiem był Inwałd, miejscowość, w którym znajduje się m.in. atrakcyjny dla dzieci Park Miniatur " Świat Marzeń".
Przedszkolaki, zaraz po wyjściu z autokaru pierwsze swoje kroki skierowały na kamieniste wzgórze, na którym wznosi się średniowieczny gród. otoczony drewnianymi balami. Najpierw z ogromną ciekawością i odrobiną lęku wędrowały po Parku Ruchomych Smoków, wsłuchując się w legendy o tych stworach oraz ucząc się bardzo skomplikowanego smoczego języka. Uwieńczeniem tej wędrówki było ekscytujące spotkanie z mega – smokiem ziejącym ogniem i śpiewającym wesołe piosenki.

Następnie przed przedszkolakami otworzyła swe podwoje średniowieczna warownia, kryjąca w sobie niezwykłe miejsca: zbrojownię, salę tortur, komnatę damy, basztę oraz tarasy widokowe . Chłopców szczególnie zafascynowały zbroje średniowiecznych rycerzy, a dziewczynki urzekł wygląd i wyposażenie komnaty damy.
Po obejrzeniu zamku przyszła kolej na zwiedzanie średniowiecznej osady. Tutaj grupy się rozdzieliły, aby uczestniczyć w pracy średniowiecznych rzemieślników. W chacie tkacza dzieci mogły własnoręcznie utkać kolorową krajkę(wstążkę), w chacie powroźnika, na przedziwnym urządzeniu kręciły gruby sznur (powróz); w chacie garncarza lepiły miski z gliny, a w chacie kowala ruszały miechami pomagając kowalowi rozgrzać metalowy drut, z którego powstało serduszko.
Po ciężkiej pracy przyszła kolej na słodki posiłek: pyszne pączki i soczek. Następnie obydwie grupy udały się do Parku Miniatur, aby obejrzeć najsłynniejsze budowle świata: Wieżę Eiffla, Big-Ben, Koloseum, Mur Chiński, zamek w Malborku, operę w Sydney i inne. Dzieci miały także okazję kupić sobie pamiątki związane z tym miejscem.

Kolejnym przystankiem były Wadowice – miasto narodzin i dzieciństwa Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Tutaj mali pielgrzymi odwiedzili Bazylikę Najświętszej Maryi Panny, gdzie w skupieniu i ciszy oglądały Kaplicę Chrztu, kaplicę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, oraz kaplicę papieską. Pozowały także do wspólnego zdjęcia przed pomnikiem Ojca Św. Droga powrotna minęła w radosnej atmosferze i nawet deszczowa pogoda nie była w stanie popsuć radosnych humorów dzieci.

16.07.2014
Barbara Bryja