Wycieczka do przechowalni owoców - grupy III i IV undefined

Wycieczka do przechowalni owoców - grupy III i IV

16 października 2019 r. przedszkolaki z grupy III i IV odwiedziły pomieszczenia przechowalni i sortowni owoców w Borkach. Wycieczkę udało się zorganizować dzięki uprzejmości panów Łukasza i Pawła Majewskich, którzy są współudziałowcami Grupy Producentów Owoców Elita Sp. z o.o.
Jesień to czas, kiedy ludzie robią zapasy na zimę. Dzieci mogły przekonać się, jak to jest możliwe, że możemy jeść świeże owoce nie tylko jesienią, ale przez okrągły rok. W Borkach przechowywane są przede wszystkim jabłka, ale także gruszki, wiśnie, brzoskwinie i porzeczki. Pan Łukasz poprowadził przedszkolaki zaczynając od miejsca wyładowania owoców, poprzez magazyny, komory chłodnicze, linię sortowniczą, do miejsca gdzie są one pakowane w wytłoczki i ładowane na palety. Ciekawość dzieci wzbudziły komory chłodnicze, do których mogły zajrzeć, aby przekonać się, jak niskie muszą być temperatury zapewniające świeżość owocom. Przedszkolaki z zainteresowaniem przyglądały się całkowicie skomputeryzowanej linii sortowniczej, gdzie owoce są kąpane, czyszczone i sortowane ze względu na kolor, wagę i rozmiar. Jeśli owoce spełniają odpowiednie normy, trafiają do ręcznego pakowania. Dodatkową atrakcją była możliwość oznakowania owoców przez dzieci za pomocą kolorowych naklejek. O tym, że są one smaczne i zdrowe dzieci mogły same się przekonać, gdyż zostały obdarowane jabłkami.
M. Gibała
19.10.2019