Wycieczka do Zakopanego undefined

Wycieczka do Zakopanego



9 grudnia Przedszkolaki ze starszych grup Biedronki i Motylki wyjechały
na wycieczkę do Zakopanego.
Pierwszym jej etapem było kino Giewont, w którym dzieci obejrzały bajkę pt. ,,Ratujmy Mikołaja".
Z zaciekawieniem przyglądały się zmaganiom pechowego elfika Bernarda próbującego ratować Mikołaja i Gwiazdę. Okazało się bowiem, że ,,zimny drań" zakradł się podstępem na Biegun Północny porywając Mikołaja i biorąc do niewoli większość jego pomocników. Złoczyńca pragnął poznać sekrety Mikołaja i zabrać magiczną kulę czasu, umożliwiającą wręczanie prezentów dzieciom na całym świecie w jedną noc. Sposobem na powstrzymanie zła i naprawienie szkód okazała się ratunkowa misja w czasie, wywołująca całą masę zabawnych komplikacji. W pełnym przygód powrocie do przeszłości elfowi Bernardowi pomogły i Dzielna Elfika i Wesoły Renifer- Łakomczuch z latającego zastępu Mikołaja. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, a przedszkolaki opuszczały kino w radosnych nastrojach.

Drugim etapem wycieczki było Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałbińskiego, po którym oprowadził dzieci przewodnik. Opowiedział im między innymi o ludziach zasłużonych dla Zakopanego i Podhala, przytaczając legendy znanego artysty ludowego Jana Gąsienicy Krzeptowskiego zwanego Sabałą.
Przedszkolaki obejrzały także ekspozycję muzealną przedstawiającą białą i corną izbę w dawnej chacie góralskiej. Dzieci miały okazję porównać wygląd tych dwóch pomieszczeń, zwracając uwagę na starodawne sprzęty. Pan przewodnik pokazał także zwiedzającym starodawne maszyny rolnicze, sprzęty gospodarstwa, dawne stroje góralskie i wiele innych ciekawych eksponatów. Najbardziej spodobała się dzieciom ,,Jadwiga"- belka samorodna z wyrzeźbianą głową kobiety podtrzymującą kociołek z mlekiem; ,,Dziadek"- urządzenie stolarskie do unieruchamiania drzewa, belki oraz pięknie wyrzeźbione ule, w których trudno było dostrzec otwory dla pszczół.
Na wyższym piętrze Muzeum przedszkolaki miały okazję zobaczyć tatrzańskie zwierzęta wyglądające prawie jak żywe. Pan przewodnik opowiedział im o ciekawostkach związanych z życiem niedźwiedzi, kozic górskich, świstaków, głuszczów itp. Zaciekawieniem dzieci cieszyły się także kości mamuta oraz różne skały i minerały. Na pożegnanie pan przewodnik zaprosił małych przyrodników na zajęcia edukacyjne organizowane dla dzieci przez Tatrzański Park Narodowy. W drodze powrotnej mali podróżnicy dzielili się wrażeniami z wycieczki, a niektórzy z nich śnili o kolejnej podróży.

event_note
04.02.2014
attachment
16
perm_identity
Barbara Bryja