Wystawa w Galerii BWA w Bielsku - Białej - grupa starszaków undefined

Wystawa w Galerii BWA w Bielsku - Białej - grupa starszaków

W dniu 26.02.13 r., tj. wtorek grupa starszaków (4,5,6 - latki) z Przedszkola w Sopotni Wielkiej udała się do Galerii BWA w Bielsku – Białej, która jest miejską galerią promującą najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej - od malarstwa, po fotografię, performance, instalację i sztukę nowych mediów. Galeria Bielska BWA posiada kolekcję dzieł sztuki liczącą 650 obrazów, grafik, rysunków, fotografii oraz obiektów, rzeźb i tkanin. Niektóre z tych dzieł nasi wychowankowie mili okazję podziwiać i usłyszeć wiele ciekawych informacji z nimi związanych.

Dzieci zobaczyły wystawę dzieł sztuki Jana Grabowskiego (1912-1998), absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który dyplom uzyskał w pracowni malarskiej prof. Zbigniewa Pronaszki w 1955 roku. Jan Grabowski malował pejzaże, portrety, martwe natury, a także polichromie w kościołach, tworzył grafikę, rzeźbę. Kilka pomników jego autorstwa znajduje się m.in. w przestrzeni miasta Bielska-Białej. Był laureatem nagrody "Sztaluga Juliana Fałata" (1977), dwukrotnie został nagrodzony na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa "Bielska Jesień" (1968, 1977); w 1994 roku uhonorowany Nagrodą Prezydenta Bielska-Białej "Ikar" w Dziedzinie Kultury i Sztuki za całokształt pracy twórczej.

Wystawa została zorganizowana z okazji przypadającej w 2012 roku setnej rocznicy urodzin Jana Grabowskiego i jest wyborem z zachowanego dorobku artysty, którego znaczna część przepadła w pożarze jego pracowni na strychu bielskiego mieszkania w 1977 roku.

"The Favorite Works 1/4" - to tytuł kolejnej wystawy duetu łódzkich artystów, tworzących razem od 1996 roku – Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca, którą dzieci mogły zobaczyć. Znalazły się tutaj: fotografie (w różnych technikach), obrazy olejne, obiekty, animacja – w tym nigdzie niepokazywane fotografie Leszka Golca z 1988 roku; 13 fotografii z serii Contract Killer, Petformance for photography 2009¬–2012, które po raz pierwszy wystawiane były rok temu w Atlasie Sztuki w Łodzi, oraz T-shirty w kasetonach: sześć koszulek z nadrukami, używanych przez drobne, czujące, ruchome istoty (zwierzęta).

Na zakończenie dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych. Przez chwilę mogły stać się twórcami - malarzami. Ich zadaniem było wykonanie podobizny wybranego zwierzęcia techniką collage z użyciem różnorodnych materiałów. Prace naszych małych twórców były ciekawe i estetyczne. Można było zauważyć, że pobyt w Galerii sprawił im dużo radości.
01.03.2013
Justyna Skrzyp