Zabawa w dom undefined

Zabawa w dom

Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju wyobraźni, fantazji, pomysłowości. Dla dziecka w wieku przedszkolnym najbardziej charakterystyczną formą aktywności jest zabawa tematyczna. Obserwując zabawę dziecka można się domyślić, czym dziecko żyje, co wie o otaczającym je świecie i ludziach. Jest to zabawa, w której przyjmuje ono na siebie określone role. Właśnie podczas zabawy ćwiczona jest sprawność językowa. Dzięki mowie zabawa dzieci pełna jest ról. Nawet dzieci nieśmiałe chętnie włączają się do zabawy, a sytuacje w niej się pojawiające wyzwalają w nich aktywność werbalną. Do udanej zabawy konieczne są zabawki i materiały, którymi dziecko się bawi i oczywiście partner, którego nie zastąpi nawet najładniejsza i najdroższa zabawka. A dorośli? Powinni dyskretnie czuwać nad bawiącymi się dziećmi. To, że zabawa spowoduje trochę zamieszania i małego bałaganu, będzie niczym w porównaniu z ogromną przyjemnością i satysfakcją, jaką dziecko z niej wyniesie.
18.03.2012
Elżbieta Olejnik