Zabawy Badawcze - co pływa, co tonie??? undefined

Zabawy Badawcze - co pływa, co tonie???

W minionym tygodniu odkrywaliśmy tajemnice, jakie skrywa woda.
Nasza Kochana Pani omówiła nam właściwości wody, bo mimo iż każdy z nas na co dzień jej doświadcza, nie każdy wie, co się w niej kryje ';)

Były też zabawy badawcze - otóż sprawdzaliśmy, które rzeczy będą tonąć, co oznacza, ze są cięższe od wody, a które utrzymają się na jej powierzchni.

WODA JEST BARDZO WAŻNYM SKŁADNIKIEM NASZEGO ŻYCIA!!!!!

* "Żyjąc na “błękitnej planecie" otaczamy się wodą. Jest w nas, w otaczającym nas świecie, a także w spożywanym przez nas jedzeniu. Utrzymuje nas przy życiu, lecz również atakuje w formie powodzi. Woda to jeden z najbardziej zagadkowych żywiołów, zatem co o niej wiemy?

Chemiczne i fizyczne właściwości wody.
Zmienne stany skupienia.

Jak wszyscy wiemy, woda może występować w trzech zmiennych stanach skupienia:

ciekłym
Co ciekawe woda jest jednym z niewielu związków chemicznych, które pomimo braku zawartości węgla w swojej budowie, są cieczą w warunkach neutralnych.

stałym
Zamarzając, woda zwiększa swoją gęstość, zmieniając stan skupienia na stały i tym samym przyjmując postać lodu. Woda to jedna z niewielu substancji, która jako ciało stałe jest lżejsza od swojej ciekłej formy i dryfuje na niej.

gazowym
Para wodna, ze względu na mniejszą ilość tworzących ją wiązań wodorowych jest bardziej niebezpieczna niż woda. Znacznie łatwiej poważnie poparzyć się parą wodną niż gorącą wodą.

Właściwości wody ważne dla naszego organizmu.

Nasz organizm w prawie 70% składa się z wody, wykorzystuje ją do wszelkich reakcji chemicznych zachodzących w naszym ciele, dlatego stanowi ona niezbędny element zdrowej diety, bez którego nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Wypłukuje toksyny.
Jak mówiliśmy, woda przyczynia się do każdej reakcji chemicznej zachodzącej w naszym ciele w tym do trawienia i oczyszczanie substancji toksycznych. Dzięki niej wątroba i nerki mogą prawidłowo wypełniać swoje funkcję “filtra" a krew i limfa wydalać niebezpieczne substancje.

Buduje nasze ciało.>
Ciało kobiet to w 60% woda, mężczyźni mają tej substancji jeszcze więcej, gdyż aż 65%. Najwięcej wody znajduje się w ciele niemowląt i małych dzieci, nawet do 75%. Nic więc dziwnego, że utrata już 1% wody sprawia, że czujemy pragnienie, natomiast strata 20% może zaowocować utratą życia.

Zapobiega chorobom.
Udowodniono naukowo, że osoby, które codziennie przyjmują ok.2 l wody, są mniej narażone na nowotwory piersi, okrężnicy oraz pęcherza, a także choroby nerek i serca.

Nawilża.
Woda to główna substancja nawilżająca wykorzystywana przez nasz organizm, dzięki spożywaniu odpowiedniej ilości wody możemy zadbać o kondycję naszej skóry, a nawet spowolnić procesy starzenia.

Uśmierza ból głowy.
Większość bólów głowy spowodowanych jest wzrostem ciśnienia śródczaszkowego, do czego w dużym stopniu może przyczynić się odwodnienie organizmu. Dlatego często to właśnie woda może okazać się najlepszym lekiem przeciwbólowym."

* Tekst pobrany ze strony: https://www.darnatury.pl/wlasciwosci-wody-czyli-fakty-ktorych-nie-wiesz-o-wodzie/
18.08.2019
Hanna Pietraszko