Zajęcia z ratownikiem undefined

Zajęcia z ratownikiem

Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej
w przedszkolu w Dąbrowie

W przedszkolu w Dąbrowie w miesiącu październiku odbył się KURS PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ dla dzieci 4,5,6 - letnich z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził pan Wojciech Szewczyk – ratownik medyczny. Zajęcia były podzielone na trzy moduły: wykład wprowadzający z prezentacja multimedialną , pokaz sprzętu ratowniczego , ćwiczenia manualne z fantomem. Ratownik mówił o wielu istotnych sprawach : jak postępować w razie wypadku , jak zabezpieczyć miejsce , sprawdzić stan poszkodowanego , wezwać profesjonalną pomoc , usztywnić kończynę ,opatrzyć ranę .
Dzieci z zainteresowaniem słuchały wskazówek pana ratownika dotyczących zachowania się w sytuacji zagrożenia życia . Najbardziej interesująca była cześć pokazu , w której dzieci same mogły wziąć udział . Ćwiczyli m.in. układali poszkodowaną osobę w pozycji bocznej bezpiecznej , przykrywali kocem. Wzywali pomoc przez samodzielne wybieranie numeru alarmowego i udzielali wyczerpujących informacji na temat zdarzenia. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom na którym dzieci uczyły się wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca.

Kurs ten miał na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych. Coraz częstsze doniesienia z kraju pokazują, że dzieci znakomicie radzą sobie w sytuacjach , w których nierzadko dorośli maja problem!
Oczywiście kurs nie zrobi z przedszkolaków profesjonalnych ratowników, ale nauczy dzieci radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Bardzo ważne jest wprowadzenie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią dzieci, bowiem kiedy dorosną, nie będą się bały udzielać pierwszej pomocy.
Kurs zostały przeprowadzone w sposób profesjonalny a Pan Wojciech sprawił, że każdy przedszkolak chętnie brał udział w zajęciach. Na zakończenie dzieci z przedszkola otrzymały Dyplom ukończenia KURSU PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ.

Krystyna Dybczak
28.10.2013