"ZE SZTUKĄ O ZDROWIU"- czyli jak przedszkolaki dbają o zdrowie undefined
Dzień Zdrowia

"ZE SZTUKĄ O ZDROWIU"- czyli jak przedszkolaki dbają o zdrowie

"Ze sztuką o zdrowiu" – to hasło przedsięwzięcia realizowanego przez Przedszkole Miejskie nr 50 w Sosnowcu mające na celu promowanie szeroko pojętego zdrowego stylu życia oraz integrację placówek posiadających bądź ubiegających się o Certyfikat : "Śląskich Sieci Szkół Promujących Zdrowie".

W ramach projektu ogłoszony został ogólnopolski konkurs fotograficzny dla nauczycieli, plastyczny konkurs regionalny dla przedszkolaków w wieku 5-6 lat na plakat promujący zdrowy styl życia. W przedszkolu, które jest pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia zorganizowano również rodzinny konkurs plastyczny na wykonanie formy przestrzennej, która jednoznacznie będzie odzwierciedlała hasło przewodnie jakim jest: "Chcę być zdrowy - żyję zdrowo, kolorowo".

Prace wykonane przez dzieci z sosnowieckiego przedszkola można oglądać w Centrum Informacji Miejskiej (ul. Warszawska 3/20) przejście podziemne do Dworca PKP. Wystawa trwać będzie do końca kwietnia b.r.

Kulminacyjnym wydarzeniem przedsięwzięcia "Ze sztuką o zdrowiu" była prezentacja programów artystycznych w wykonaniu sosnowieckich przedszkolaków. Przegląd odbył się 11.04. w Miejskim Domu Kultury – Kazimierz Górniczy, który był współorganizatorem przeglądu. Na scenie zaprezentowało się sześć grup z sosnowieckich przedszkoli.

Jury w składzie:
Przewodniczący jury: Pan Jarosław Tyran – aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Pani Barbara Maroszek - Inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Sosnowcu
Pani Anna Targońska z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Sosnowcu.
Pani Joanna Czerwińska – Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 50 w Sosnowcu
wyłoniło laureatów.

Pierwsze miejsce zajęły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 20 ze sztuką pt.: "Zdrowy Czerwony Kapturek".Przedstawienie przygotowała Pani Katarzyna Ramza.

Drugie miejsce przypadło w udziale dzieciom z Przedszkola Miejskiego nr 55 w przedstawieniu:"Tańczące warzywa". Występ przygotowały Panie: Joanna Korzycka oraz Agnieszka Toroń –Śliwka.

Trzecie miejsce wywalczyły sobie dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 59 z przedstawieniem: "Gucio i Maja o czystość zadbają".

Przedstawienie przygotowały Panie: Marta Gajda, Violetta Markowska.

Zrealizowanie przedsięwzięcia na tak szeroką skalę nie udało by się, gdyby nie zaangażowanie wielu osób – zarówno prywatnych jak i firm. Organizator pozyskał wsparcie Urzędu Miasta, firmy Corrado Leporatti Poland oraz wielu indywidualnych osób, które chcą wspierać działania mające na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz profilaktyki zdrowotnej wśród najmłodszych.

Jest to pierwszy taki przegląd twórczości dziecięcej o tematyce zdrowotnej organizowany przez sosnowiecką placówkę, organizator ma jednak nadzieje, że stanie się on cyklicznym wydarzeniem.
14.04.2013
Monika Radko