ŻEGNAMY ZIMĘ, WITAMY WIOSNĘ! undefined

ŻEGNAMY ZIMĘ, WITAMY WIOSNĘ!

"Grasz w zielone? Gram!
Masz zielone? Mam!"
Pod takim hasłem 18 marca b.r. dzieci z Przedszkola Miejskiego im. Kubusia Puchatka w Resku żegnały odchodzącą zimę i przywitały zbliżającą się wiosnę.
Przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych przyszły w tym dniu ubrane w kolorze zielonym. Kilka dni wcześniej założyły hodowle nowalijek w salach zabaw, zaś w dniu "zielonym" przygotowały zielone "conieco": jedni sok z kiwi, inni zielone szaszłyki, dzieci z grup starszych sporządziły sałatkę – oczywiście, z zielonych owoców.
Po śniadaniu wszyscy udali się do hali widowiskowo – sportowej przy gimnazjum, aby pierwszy dzień wiosny świętować wraz z zebranymi rodzicami w rytmie fitness, czyli świadomym i celowo zorganizowanym ruchu fizycznym. Zgromadzeni przywitali się w na płycie w wielkim korowodzie przy słowach piosenki "Maszeruje wiosna". Potem swoje zmagania ruchowe miały dzieci młodsze wraz z rodzicami, ścigając się m.in. w biegu po wiosenne kwiaty, w skokach jak zielone żabki, w slalomie " po omacku".
Ostatnie zadanie bardzo zintegrowało dzieci i opiekunów najmłodszych, gdyż każda grupa tworzyła z zielonej krepiny "zielone pąki ", które potem dzieci przykleiły do sylwet "smutnych zimowych drzew", zamieniając je w wiosenne gałązki. W ten sposób powstały piękne wiosenne obrazy, które ozdobiły przedszkolny holl.
A w tym samym czasie konkurencje sportowe rozpoczęły dzieci z oddziałów starszych wraz z rodzicami, pokonując dystans m.in. w biegu z zielonym balonem na gazecie, w wyścigach dwójek z obręczą, pokonując tor przeszkód na ćwiczenia równoważne, skoczne z przejściem pod tunelem, który utworzyli rodzice. Najwięcej emocji wzbudziła konkurencja "Bieg w spodniach dziadka", wymagająca sprytu, zręczności i szybkości w działaniu zarówno dziecka, jak i opiekuna.
Sportowe emocje opadły nieco, gdy prowadzący zaprosili wszystkich do spontanicznego powitania wiosny przy utworze "Odgłosy wiosny" op.410 J. Straussa. Zarówno dzieci, jak i dorośli świetnie odnaleźli się w tej improwizacji ruchowej, a charakteru widowiskowego nadały zabawie zielone wstążki. Na koniec wszyscy zostali obdarowani symbolicznymi wiosennymi medalami.
W wiosennym barwnym korowodzie,  ze słomianą kukłą Marzanny oraz kolorową Wiosną bezpiecznie pod eskortą policji wróciliśmy na teren przedszkolnego ogrodu, gdzie w piaskownicy dokonało się symboliczne spalenie kukły, któremu towarzyszyły skandowane hasła: Precz zimo zła..., Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka... Następnie powitano wiosnę wesołymi piosenkami i kolorowymi gaikami.
 Wszystkie dzieci radosne,  już w towarzystwie kolorowej wiosny, wróciły do przedszkola.
Ulubioną częścią Zielonego Dnia były wcześniej przygotowane smakołyki z zielonych owoców, którymi chętnie dzieci zajadały się.
Organizatorzy dziękuję dyrektorowi Gimnazjum za użyczenie hali na czas imprezy oraz prowadzącemu nauczycielowi D. Rybie i uczniom ZS w Resku za pomoc. Podziękowania kierujemy również do komendanta oraz zastępcy Komisariatu Policji w Resku za zapewnienie bezpieczeństwa podczas przejścia wiosennego korowodu ulicami miasta.

"Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,
 przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.
Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,
witały ją także wszystkie przedszkolaki..."
                                         E. Budryk

Autorzy: