"Ziemia moja planeta" - obchody Dnia Ziemi w naszym przedszkolu. undefined

"Ziemia moja planeta" - obchody Dnia Ziemi w naszym przedszkolu.

"Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi
Moja planeta nie ma ceny
Moja planeta jest rano niewyspana
Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama"

Dzień Ziemi (ang.Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi – Ma na celu promowanie ekologicznych nawyków oraz zwrócenie uwagi na problemy dotyczące zanieczyszczania ziemi. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić wszystkim, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Międzynarodowy Dzień Ziemi został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 r.

Dzieci w naszym przedszkolu o ekologii wiedzą już bardzo dużo. Aktywnie uczestniczą w realizacji programów edukacyjnych takich jak" Kubusiowi Przyjaciele Natury", "Czyste powietrze wokół nas" oraz konkursach o tematyce ekologicznej. Kształtują one u dzieci postawy proekologiczne, przekonanie że każdy z nas może być przyjacielem przyrody. Ważne jest też to aby wszystkie dzieci działały wspólnie w słusznej sprawie jak i dobrze się bawiły, dlatego przeprowadziliśmy w naszym przedszkolu wiele akcji – zbiórka elektroodpadów, baterii, przygotowujemy się również do majowego happeningu pod hasłem – "Nie wypalaj traw, przecież nie zabija się skowronków".

Obchody Dnia Ziemi zaczęliśmy w tym roku od uporządkowania terenu wokół przedszkola oraz placu przedszkolnego. Wyruszyliśmy więc z ekopatrolem aby ocenić stan czystości najbliższego otoczenia. Ku naszemu zadowoleniu nie napotkaliśmy dzikich wysypisk lecz pojedyncze śmieci. Nieco więcej pracy mieliśmy po powrocie do przedszkola, gdzie "uzbrojeni " w rękawice i worki, sprzątaliśmy zielony teren przy ogrodzeniu.

Znalezione śmieci zostały umieszczone w odpowiednich pojemnikach na odpady . Ważnym punktem obchodów Dnia Ziemi, który również jest tradycją naszego przedszkola, było zasadzenie w ogrodzie roślin - w tym roku szkolnym były to piękne bratki i gazonie. Prace w przedszkolnym ogrodzie nie są straszne naszym wychowankom, same pamiętają o tym by w razie suchej pogody systematyczne dostarczać roślinom wody niezbędnej do życia.

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy tylko raz do roku, lecz nasze przedszkolaki postępują tak jakby trwał on cały rok, zobowiązuje je również do tego Kodeks Ekoludka, którego są autorami.
24.04.2013
nauczycielki PPSkorogoszcz