,,Cztery pory roku" SCENARIO
5-latki
Rozwój mowy
Scenariusz
...

,,Cztery pory roku"

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Temat : ,, Cztery Pory Roku"

Cele ogólne:
– utrwalenie charakterystycznych cech pór roku
– rozpoznawanie pór roku po charakterystycznych zmianach zachodzących w przyrodzie

Cele szczegółowe: dziecko:
– wymienia charakterystyczne cechy pór roku
– klasyfikuje i przyporządkowuje obrazki odpowiednio do pór roku
– zna i nazywa pory roku: ( wiosna, lato, jesień, zima)
– rozróżnia zdania prawdziwe i fałszywe
-rozwiązują zagadki związane z porami roku

Formy pracy
– zespołowa, indywidualna
Metody
– percepcyjna: obserwacji, pokazu,
– słowna: objaśnienia, instrukcja, rozmowa
– czynna: zadania stawiane dzieciom

Pomoce
– zagadki nt. pór roku, ilustracje " Cztery pory roku", obrazki do poszczególnych pór roku dla każdego dziecka, kwiaty i motyle w 3 kolorach, płyta CD z wesołą piosenką.

Przebieg zajęć
1. Powitanie zabawą ,,Witam dziś w przedszkolu wszystkich"

2. " Jaka to pora roku"- zagadki słowno – obrazkowe

Jaka to pora roku rozrzuca
zieleń wokół? Kaczeńce złoci
na łąkach i słucha pieśni skowronka. (WIOSNA)

Ma dla wszystkich złote plaże,
chłód jeziora, w lesie cień.
A dla dzieci, jakie ma atrakcje?
Dla dzieci – słoneczne wakacje! (LATO)

Maluje liście kolorowo,
na czerwono i pomarańczowo.
Słonko świeci gdy ona się śmieje,
kiedy płacze, to deszcz leje. (JESIEŃ)

To jest pani w sukni białej.
Sypie śniegiem na świat cały,
a malutkie te dziewczynki
to córeczki jej, śnieżynki. (ZIMA)


3. Rozmowa z dziećmi
– ile jest pór roku?
– wymień je
– w jakie kolory ubierają się pory roku?

4. Zabawa ,,Symbole pór roku"
Rozdanie dzieciom obrazków przedstawiających symbole pór roku.
Po zapoznaniu się z obrazkiem określanie (przyporządkowanie), do jakiej pory roku należy dany obrazek.

5. Zabawa "Prawda – fałsz"
Określanie słownie, czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.

Teraz jest wiosna.
Wiosną jeździmy na sankach.
Latem lepimy bałwana.
Tulipan to kwiat wiosny.
Zimą kwiaty kwitną.
Zimą rzucamy śnieżkami.
Jesienią dokarmiamy ptaki.
W lecie są wakacje i kąpiemy się w morzu.
Wiosną kolorowe liście spadają z drzew.
Latem ubieramy choinkę.
Wiosną spadają liście z drzew.

6. Zabawa ruchowa " Fruwające motylki"
Dzieci otrzymują kolorowe motylki. Na podłodze rozłożone są kwiatki w takich samych kolorach ( czerwone, niebieskie, żółte). Dzieci – "motylki" fruwają w rytm
muzyki, na przerwę w muzyce ,,podfruwają" do odpowiednich kwiatków.

7. Zabawa ,,Pani wiosna"
Naklejanie ilustracji motyli wokół obrazka przedstawiającego Panią wiosnę.

8. Zabawa plastyczna ,,Pani wiosna"
Kolorowanie ilustracji przedstawiającej wiosnę w granicy konturu.

Opracowała i przeprowadziła:
nauczycielka Monika Prośniak

event_note
28.10.2018
attachment
1
perm_identity
MONIKA PROŚNIAK