3-latki
4-latki
Zjawiska atmosferyczne
Scenariusz
Pierwszy Dzień Jesieni
...

" JESIENIĄ BAWIMY SIĘ WESOŁO"

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO -
" JESIENIĄ BAWIMY SIĘ WESOŁO"


Prowadząca: Monika Pik
Grupa: 3,4-latki,
Data: 23.09.2015r.

CELE OGÓLNE:

 motywowanie do zgodnego udziału w życiu grupy
 wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólną zabawę dzieci i rodziców,
 rozwijanie umiejętności porozumiewania się,
 rozwijanie wrażliwości na kolory,
 rozbudzanie zainteresowania zmianami zachodzącymi w przyrodzie,
 bliższe zapoznanie dzieci ze światem przyrody,
 rozwijanie zainteresowań technicznych,
 rozwijanie wrażliwości słuchowej,
 umożliwienie rodzicom zaobserwowania swojego dziecka na tle grupy,


CELE OPERACYJNE:

 dziecko rozwiąże zagadki słowne,
 potrafi określić charakterystyczne cechy jesiennej pogody,
 aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach,
 wymieni zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią,
 porusza się w przestrzeni według poleceń N,
 dostrzega piękno otaczającej przyrody,
 śpiewa piosenki i bawi się w grupie,
 udzieli odpowiedzi na pytania,
 odszuka jesiennego liścia ze swoją wizytówką,
 uczestniczy w zabawach relaksacyjnych, odpoczywając przy muzyce, w zabawach z chustą animacyjną
 zaprojektuje i wykona pracę plastyczną na określony temat.

PODSTAWA PROGRAMOWA:

1.1 dziecko obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują,
1.2.przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
3.3 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach,
3.4 w sposób zrozumiały mówi o swoich potrzebach i decyzjach,
5.3 jest sprawne ruchowo
11.1 rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla
poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża
się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody, np. nie stoi pod drzewem
w czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę;
12.3 potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych
porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc
im, np. przetrwać zimę.

METODY:
• słowna - rozmowa, zagadki, polecenia N do wykonania, wiersz
• czynna - zadania stawiane dzieciom do wykonania,
• oglądowa - pokaz, obserwacja

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 piosenki z płyty CD,
 chusta animacyjna,
 zagadki o porach roku i obrazki, napisy, materiały plastyczne na stolikach.
dary jesieni: liście, kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy, jarzębina, głóg, łupiny orzechów, pędzle farby, klej, wełna, krepina, duże arkusze brystolu, guziki, korale, mazaki, nożyczki, wycinanki,
 obrazki do zagadek o jesieni, lampka zapachowa, suszarka, olejek lawendowy, rekwizyty do zabaw, kroplomierz, spryskiwacz, tasiemki,

PRZEBIEG:

1. Dzieci odszukują swoich jesiennych liści na których umieszczone są wizytówki dzieci, po czym siadają na nich zajmując miejsce.

2. Rozpoczęcie zajęcia N. przekazuje kolejno dzieciom i rodzicom zapalony lampion i czeka aż do niej powróci- zwrócenie uwagi na zapach i ciepło.

3. Przedstawienie się - dziecko przedstawia się dzieląc swoje imię na sylaby.
4. Odczytanie listu od pani Jesieni zawierającego szereg zadań do wykonania przez dzieci. (Załącznik nr 1)
5. Kto uważnie słuchał mojego listu z łatwością odpowie na moje pytania:
• kto maluje świat na złoty kolor?
• jakie dary daje ludziom jesień?
• jakie przetwory robią ludzie z owoców?
6. W kopertach macie pocięte obrazki. Proszę ułóżcie je w całość.
7. Zapraszam do zabawy w nawlekanie korali jarzębiny, przy muzyce Tytusa Wojnowicza.
8. Posłuchajcie jesiennych zagadek. Podpowiedzą do nich są obrazki.

Co to za pani, w złocie, w czerwieni,
sady pomaluje, lasy przemieni,
a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej zostaje. (jesień)

Kiedy rośnie – to się zieleni.
Kiedy spada – złotem się mieni (liść)
Wiosną zielono rosną,
latem – gadają z wiatrem,
jesienią – barwy zmienią,
a zimą – śnią pod pierzyną. (liście)

Co to jest? Odgadnij!
Leci tylko w dół.
Jest tylko na dworze.
Suchy być nie może.(deszcz)

W lesie go spotkasz i dziwisz się srodze,
bo on ma kapelusz,
a gdzie na nodze.(Grzyb)

Gdy na deszcz się zbliża,
chętnie go otwierasz (parasol)

Jak płomień rudy, wśród drzew pomyka.
Chętnie by porwał gąskę z kurnika. - (Lis)

Choć przytulne ma mieszkanie, na zimę futro zmienia.
Żaden orzech nie jest dla niej trudny do zgryzienia? (wiewiórka)

Berecik czerwony w białe kropeczki.
Nie chcą go brać dzieci ani wiewióreczki. (muchomor)

9. Słuchanie odgłosów: deszczu, wody, wiatru.

10. Zabawa ruchowa "Z małej chmury duży deszcz". - Rodzice trzymają oburącz chustę animacyjną - to chmura, która opada i unosi się do góry. Dzieci to deszcz - siedzą na podłodze pod chmurą. Gdy usłyszą muzykę - kropelki deszczu tańczą wokół chmury, na przerwę w muzyce - wracają pod chmurę.

11. Zabawa ruchowa przy muzyce - " Znajdź przyjaciela" - zadaniem dzieci i rodziców jest znalezienie swojej połówki serca oznakowanej takim samym znaczkiem.

12. Zabawa wspólna - masaż relaksacyjny. Rodzice robią masaż dzieciom.

Drzewom we włosy dmucha wiatr - dmuchanie we włosy
A deszczyk kropi kap, kap, kap - delikatnie stukanie w plecy,
Krople kapią równiuteńko, szepczą cicho mój maleńki - głaskanie po włosach i całym ciele,
Leci listek, leci przez świat - przesuwanie opuszkami palców po plecach,
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł - lekkie naciskanie w jednym miejscu
Leci drugi, leci trzeci - przesuwanie opuszkami palców po plecach dwa razy
Biegną zbierać listki dzieci - szybkie stukanie po plecach wszystkimi palcami
I z uśmiechem wszystkie liście układają w piękne kiście - głaskanie po plecach.

13. Zabawa ruchowa i śpiewanie piosenki pt. "Kolorowe listki" (rekwizyty – tasiemki z krepiny)
Kolorowe listki
1.Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały
kolorowe listki na wietrze szumiały
szu szu szu
szumiały wesoło
szu szu szu
wiowały w koło
2.Kolorowe listki bardzo się zmęczyły
kolorowe listki z drzewa zeskoczyły
chop chop chop
tak sobie skakały
chop chop chop
w koło wirowały
3. Kolorowe listkispadły już na trawe
kolorowe listki skończyły zabawę
cicho sza
listki zasypiają
cicho sza
oczka zamykają

14. Zabawa ,,Czy to deszczyk? - określenie swoich wrażeń, N. spacerując między dziećmi przy pomocy zraszacza do kwiatów rozpyla nad nimi wodę. Dzieci mówią o swoich wrażeniach. Następnie dzieci zamykają oczy , a N. przy spokojnej muzyce dozuje każdemu dziecku kroplomierzem kropelkę wody, mówiąc, że pochodzi z deszczowej chmurki.

15. Zabawa "Tajemnice jesieni" - uczestnicy stoją/siedzą w kręgu, podają sobie pudełko i rytmicznie powtarzają tekst: "Jesień tu, jesień tam, jesień bardzo dobrze znam!". Osoba, u której pudełko się zatrzyma, losuje skarb z pudełka. Pośród skarbów znajdują się: naturalne okazy przyrodnicze: szyszki, kasztany, żołędzie, liście, igły z drzewa, warzywa i owoce Dziecko podaje nazwę wylosowanego okazu.

16. Praca plastyczna "Jesienne drzewo" – (edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej), na karkach A4 dzieci wraz z mamami rysują koła przy rytmicznej muzyce, na przerwę w muzyce zatrzymują się, po zapełnieniu całej powierzchni karki dzieci z pomocą rodziców wycinają kolorowe koła i naklejają na dużym arkuszu papieru Po omówieniu prac plastycznych następuje umieszczenie rysunków na tablicy grupowej w holu przedszkolnym.

17. Omówienie prac i zorganizowanie wystawy.
18. Słodki poczęstunek i podziękowanie rodzicom i dzieciom za spotkanie.

To już koniec zabaw. Byliście super. Wkrótce za niedługi czas odwiedzi Was moja siostra Zima z którą również będziecie sie znakomicie bawić. Czekajcie na list od pani Zimy. Trzymajcie się cieplutko. Buziaki dla wszystkich Motylków.

Pani Jesień
event_note
28.09.2015
perm_identity
Monika Pik