Zdrowie i sprawność fizyczna
Pierwszy Dzień Jesieni

Dary jesieni

" Dary Jesieni"
Scenografia:Na zasłonie napis: " Dary Jesieni", sylwety jesiennych drzew, na podłodze leżą warzywa - dzieci

Dzieci, Śpiew piosenki: " Już lato odeszło i kwiaty przekwitły, a jeszcze coś w słońcu się mieni, to w polu to w lesie czerwienią się spójrzcie korale, korale Jesieni..."
Dzieci: Gdzie jesteś Jesieni?
Pani Jesień: Tu jestem ( na scenie pojawia się Jesień)
Dzieci , Śpiew piosenki: " Idzie sobie Pani Jesień w koszu swym warzywa niesie,
daj warzywek nam troszeczkę, daj nie żałuj na miseczkę".
Dziecko: Jesień do nas przyszła z dala, barwny świat podarowała. Wiklinowy koszyk trzyma, dla każdego coś w nim skrywa.
Dziecko: Witaj nam piękna pani! Co w swym koszu masz? Czy do niego zajrzeć dasz?
Pani Jesień: Kosz mój darów skrywa wiele, chcecie zajrzeć? Chodźcie, śmielej.
( dwoje dzieci bierze kosz i zanosi go na tył sceny, stanowi on wówczas element dekoracji)
Muzyka - "Poranek", na jej tle warzywa- dzieci budzą się.

Ogrodniczka – Na zagonku obok przedszkola rosną sobie liczne krzewy i warzywa. Zaraz się dowiecie, kto to jest i jak się nazywa. Warzywa Was witają i się pięknie przedstawiają.
Marchewka – Jestem marchewka piękna, rumiana. I buzię mam słodką. Bardzo dużo witaminek i figurkę wiotką.
Burak – Duży, okrągły, czerwony mam fraczek. Barszczyk ze mnie jest wspaniały. Nazywam się buraczek.
Kapusta - Jestem sobie kapusta, wesolutka, tęga, tłusta, sto spódniczek mam zielonych, złotym słonkiem krochmalonych.
Słonecznik - A ja słonecznik wysoki i dumny rosnę wśród warzyw, często pod płotem. Spoglądam z góry i płatki mam złote,
tysiąc ziarenek w okrągłej mej tarczy ciemnych i smacznych dla wszystkich wystarczy.
Ogórek - Jestem ogórek, latem wyrosłem zielony, a zimą leżę w słoiku kiszony.

Piosenka pt. " Ogórek"
(wszystkie dzieci śpiewają, dziecko – ogórek tańczy)
Cebula – Cebula jak złota kula, na zagonku się rozrosła, bardzo dumna i wyniosła. Jak tylko kroić mnie będziecie, zaraz wszyscy zapłaczecie.
Pomidor – Pomidor wszystkim dobrze znany, okrągły, czerwony i bardzo lubiany, bo i kolor ładny i potrawy zdrowe. Robią ze mnie przyprawy i przetwory zimowe.
Papryka – Wszyscy bardzo mnie lubią, z talerza wnet znikam. Przyjechałam z południa. Nazywam się papryka.
Ziemniak – W naszym warzywniku mieszkam również ja, ziemniaczek pyszniutki, witaminek C pełniutki. Królem jestem polskich pól, zjedz mnie proszę, jestem Twój.
Dzieci: Są też inni przyjaciele: pani dynia ( dziecko się prezentuje), pan pietruszka ( dziecko się prezentuje), kalarepa, pan por – To my właśnie warzywna rodzina!!!

Taniec " Szot"

Dynia – Kosztuj nas ile pragniesz przedszkolaku miły i pamiętaj, że warzywa to skarbnica siły!
Pietruszka – Pięć razy dziennie, tyle nas spożywaj, zdrowo i szczęśliwie przez życie przepływaj!!!
Por – Wybieraj warzywa o różnych kolorach, przypominaj wszystkim o naszych walorach.
Dzieci: Jesień dary rozdawała, z każdym miło rozmawiała. Dzieci dla niej prezent miały i piosenkę zaśpiewały.
Piosenka " Smaczne warzywa"
Dorota Kulesza