Rosliny i zwierzęta
Scenariusz

"Dlaczego rano woziliśmy siano?" – pomagamy zwierzętom.

opracowała:
mgr Beata Birkowska

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 5-6letnich.

Blok tematyczny: Pomagamy zwierzętom w zimie.

Temat: "Dlaczego rano woziliśmy siano?" – pomagamy zwierzętom.

Obszary z podstawy programowej: 12.3, 5.4, 3.1, 4.2,9.2, 13.6,
11.1,
Cel ogólny:
• uwrażliwienie dzieci na trudne warunki życia zwierząt zimą.
• poznanie pokarmów, przysmaków wybranych zwierząt leśnych i ptaków.
• Cele operacyjne (dziecko):
• wie, dlaczego zimą zwierzęta potrzebują pomocy człowieka.
• zna wybrane zwierzęta leśne i ptaki zimujące w Polsce.
• wie, jaki pokarm należy podawać poszczególnym zwierzętom i ptakom.
• Wie, gdzie należy pokarm umieszczać,

Metody:
Czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania.
Percepcyjna – film, ilustracje
Słowna – rozmowa, objaśnienia

Środki dydaktyczne:
Ilustracje przedstawiające zimę, film "Dlaczego rano woziliśmy siano?" na płycie CD – Notatnik Przyrodniczy (Fundacja Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju), rzutnik, laptop, głośniki, kartony, pastele, ilustracje zwierząt leśnych- zająca, jelenia, sarny, dzika; ilustracje ptaków zimujących w Polsce – sikorka, wróbel, wrona, gil; ziarna zbóż: jęczmień, żyto, pszenica, siano, marchewka, ziemniaki, obręcze, tamburyno.

Przebieg:
1 Rozmowa z dziećmi - wymienianie czterech pór roku, charakterystyka zimy, określanie, w której porze roku i dlaczego dzikie zwierzęta i ptaki najbardziej potrzebują pomocy.
2. Obejrzenie filmu pt. "Dlaczego rano woziliśmy siano?" – rozmowa nt. jego treści, dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki.
3. Praca w zespołach - dopasowanie właściwego pokarmu do zwierzęcia – dzieci dopasowują pokarm – ziarna zbóż, słoninę, siano, marchewkę, ziemniaki do obrazków zwierząt – sarna, dzik, zając, sikorka, gil, wróbel.
3. Zabawa ruchowa "Ptaszki w gniazdkach", – kiedy gra muzyka dzieci – ptaszki fruwają po sali, kiedy muzyka przestaje grać szukają swojego gniazdka – obręczy. Ptaszek, dla którego gniazdka zabraknie odpada.
4.Praca plastyczna nt. "Jak pomagamy zwierzętom w zimie?" – rysowanie pastelami.
4. Omówienie prac, urządzenie wystawki w kąciku dla rodziców.
30.05.2016
Beata Birkowska