Dyrygent i jego orkiestra. SCENARIO
5-latki
Muzyka, śpiew, taniec
Scenariusz
...

Dyrygent i jego orkiestra.

Scenariusz zajęć muzycznych.

Temat: "Dyrygent i jego orkiestra" .
Cele główne:
- pobudzanie i rozwijanie aktywności muzycznej w toku różnorodnych zabaw

Cele szczegółowe:
dziecko:
- porusza się odpowiednio do usłyszanego dźwięku- marsz, bieg, podskoki
- rozpoznaje i nazywa wybrane instrumenty muzyczne
- odgaduje nazwy instrumentów, po usłyszanym dźwięku
- odgaduje tytuły piosenek po usłyszanym fragmencie
- gra na wybranym instrumencie
- odgaduje zagadki słowne
- określa wartość logiczną zdania

Metody:
• słowna: rozmowa, objaśnienie
• czynna: zabawowo-naśladowcza
• czynna: zadań stawianych do wykonania
• podająca: opis

Formy organizacyjne zajęć:
• indywidualna
• zbiorowa

Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem piosenki i dźwięków wydawanych przez instrumenty, ilustracje instrumentów muzycznych, ilustracja Dyrygenta i orkiestry, zagadki słowne, zagadki słuchowe, kartki czerwone i zielone, instrumenty perkusyjne.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie gości piosenką pt. "Witam dziś w przedszkolu wszystkich ".
,,Witam dziś w przedszkolu wszystkich,
Wspólnie pobawimy się.
Jesteś moim przyjacielem,
Więc razem z tobą dziś
zatańczyć właśnie chcę.
Ref. Dzień dobry witam Was,
Jest Ola, jest też Jaś.
Witamy panią naszą miłą,
Już zabawy czas." 2x
2. Wprowadzenie do zajęć dydaktycznych.
Odsłanianie zasłoniętej ilustracji poprzez wysłuchanie fragmentów piosenek i odgadnięcie ich tytułów
(6 piosenek)
• ,,Kochajmy ptaki"
• ,,Kolorowe kredki"
• ,,Pan listopad"
• ,,Pomidorek"
• ,,Ogrodniczka"
• ,,Wlazł kotek na płotek"
- Jak nazywa się postać, która była ukryta pod kartkami? (Dyrygent)
- Co Dyrygent trzyma w ręku? (batutę)
- A do czego jest potrzebna Dyrygentowi batuta?
- Czym zajmuje się Dyrygent?
- A co robi orkiestra?
- Gdzie możemy posłuchać orkiestry? (filharmonii)
3. Zabawa kołowa- naśladowanie dźwięków: marsz, chodzenie na palcach, podskoki.
4. Rozwiązywanie zagadek słownych - przyporządkowanie instrumentów muzykom odpowiednio wg wskazówek nauczycielki.
- Jak już sobie powiedzieliśmy orkiestra gra na różnych instrumentach, odgadując zagadki słowne dowiemy się, jakie to są instrumenty
- Odgadując nazwę instrumentu, przyporządkujemy je odpowiednim muzykom, aby zapanował ład i porządek w Filharmonii. (2 rzędy)

• Okrągły, brzuchaty, wśród zabawek leży.
Zależy mu na tym, żeby go uderzyć.
(bębenek)
Bębenek należy do muzyka w pierwszym rzędzie po lewej stronie.
• Duża albo mała,
Jak u słonia zwie się.
Gdy zaczynasz w nią dmuchać
Melodia się niesie. (trąbka)
Trąbka należy do muzyka w drugim rzędzie po prawej stronie.

• Zrobione są z drewna
Cztery struny mają
Gdy pociągniesz po nich smyczkiem
To pięknie zagrają. (skrzypce)
Skrzypce należą do muzyka w pierwszym rzędzie po prawej stronie.

• Ma trzy grube nogi
Mnóstwo zębów białych
Gdy mistrz przy nim siądzie
Koncert da wspaniały. (fortepian)
Największy instrument - fortepian stoi przy muzyku stojącym przed rzędami

• Długi, siedem dziurek ma,
kiedy w niego dmuchniesz ładne dźwięki gra.
Flet należy do muzyka w pierwszym rzędzie po prawej stronie.

5. Zabawa ruchowa ,,Jestem muzykantem Konszabelantem"

6. "Jakim jestem instrumentem?" - zagadki słuchowe. (płyta CD)
Zadaniem dzieci jest podanie nazwy usłyszanego instrumentu.

a) bębenek
b) fortepian
c) flet
d) gitara
e) grzechotka
f) skrzypce
g) tamburyno
h) trąbka
7. Instrumentalizacja piosenki ,,Witam dziś w przedszkolu wszystkich" z wykorzystaniem instrumentów: tamburyn, grzechotek, trójkątów, kołatek.
8. Podsumowanie wiadomości - zabawa "Prawda czy fałsz" -
Gdy usłyszane zdanie jest prawdziwe dzieci podnoszą zieloną kartkę do góry, gdy zdanie jest fałszywe podnoszą czerwoną kartkę do góry.
• Bębenek to okrągły, brzuchaty instrument. (zielona)
• Dyrygent to człowiek grający na trąbce. . (czerwona)
• Gitara to instrument strunowy (zielona)
• Fortepian to mały instrument muzyczny (czerwona)
• Dyrygent trzyma w ręku batutę (zielona)

9. Ewaluacja zajęcia poprzez podniesienie w górę zielonych i czerwonych kartek.




event_note
29.04.2017
attachment
1
perm_identity
MONIKA PROŚNIAK