Ekologia to ważna sprawa SCENARIO
5-latki
Plastyka
Scenariusz
...

Ekologia to ważna sprawa

SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO DN. 24.02.2017r
GR.VII ,Biedronki"
Edukacja plastyczna

Grupa wiekowa: 5 latki
Temat globalny: ,,Ekologia to ważna sprawa"
Temat dnia: ,,Ekologiczna ośmiornica"
Cel ogólny zajęcia:
- rozwijanie u dzieci świadomości ekologicznej
- kształtowanie zdolności plastycznych
Cele szczegółowe: dziecko:
- zna kolory i przeznaczenie poszczególnych pojemników do segregacji odpadów,
- prawidłowo segreguje podstawowe rodzaje odpadów,
- wie, jak można wykorzystać niektóre z odpadów np. plastikowe butelki,
- wypełnia butelkę zgniatając kolorową bibułę, układa bibułę warstwami,
- formuje plastelinę i ozdabia nią plastikową ośmiornicę
Metody:
- słowne: wiersz, rozmowa, instrukcja słowna
- oglądowe: pokaz, obserwacja
- czynne: zadań stawianych do wykonania, zabawa ruchowa
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: wiersz i ilustracje do wiersza , ilustracje przedstawiające: kosze na śmieci (papier, plastik, szkło), śmieci (po dwa do każdego kosza), sztalugi z trzema koszami, plastikowe butelki (ośmiornice ), plastelina, masa plastyczna, kolorowa bibuła, uśmiechnięte i smutne buźki na patyczkach.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie przybyłych gości
2. Przypomnienie zasad obowiązujących podczas trwania zajęcia
3. Zabawa na powitanie przy piosence ,,Witam dziś w przedszkolu wszystkich"
,,Witam dziś w przedszkolu wszystkich,
Wspólnie pobawimy się.
Jesteś moim przyjacielem,
Więc razem z Tobą dziś
Zatańczyć właśnie chcę.
Dzień dobry witam was,
Jest Ola, jest też Jaś,
Witamy panią naszą miłą,
Już zabawy czas." 2x
4. Zapoznanie z tematem dnia
- modyfikacja wiersza T.Fiutowskiej ,,Szalona wyliczanka"
,,Wielkie dziś sprzątanie świata,
Czarownica z miotłą lata,
z nią czarownic inna chmara
Łysą górę sprzątnie zaraz.
Czarownice nie próżnują,
i łopaty już szykują.
Zamiast straszyć małe dzieci,
na łopaty wezmą śmieci.
Dzielne skrzaty to krasnale,
także się nie lenią wcale,
a że długie brody mają,
to świat nimi zamiatają.
5. Rozmowa na temat treści wiersza
- Kto sprzątał świat? (czarownice i skrzaty)
- Co robiły czarownice? (sprzątały śmieci przy pomocy łopat)
- Co robiły skrzaty? (zamiatały świat brodami)

Pytanie do dzieci:
- Jak my możemy pomóc w sprzątaniu świata?

6. Zabawa ,,Segregujemy śmieci"
- rozmowa na temat koszy na śmieci- przypomnienie kolorów koszy i rodzajów śmieci, który każdy z nich powinien zawierać
- rozłożenie na dywanie ilustracji śmieci: pudełko kartonowe, szklane butelki, plastikowe butelki, słoik, pudełko kartonowe, gazety, reklamówka foliowa
- przyporządkowanie śmieci do odpowiednich koszy (zielonego, żółtego, niebieskiego)

7. Zabawa ruchowa przy znanej melodii
- objaśnienie zasad zabawy
- taniec w rytm muzyki
- na przerwę w muzyce podchodzenie do odpowiedniego kosza na śmieci po uprzednim rozpoznaniu odpadu ,,śmiecia" pokazanego przez nauczycielkę.

8. Rozmowa na temat wykorzystywania śmieci inspirowana pytaniem ,,Czy śmieci możemy wykorzystać?", Jeżeli tak to co możemy z nich zrobić?"

9. Prezentacja przykładowych przedmiotów wykonanych z butelki przez nauczycielkę

10. Praca plastyczna ,,Ekologiczna ośmiornica"
- omówienie sposobu wykonania pracy
- wypełnianie głowy ośmiornicy kolorową bibułą układaną warstwowo po uprzednim zgnieceniu
- formowanie plasteliny, masy plastycznej ozdabiając macki ośmiornicy
- układanie ośmiornic na niebieskiej rozwiniętej bibule
- oglądanie ośmiornic
- próba odpowiedzi na pytanie ,,Która ośmiornica podoba ci się najbardziej?

11. Ewaluacja zajęcia
- udzielenie odpowiedzi na pytanie ,Czy dzisiejsze zajęcie Wam się podobało?" poprzez podniesienie uśmiechniętej bądź smutnej buzi.

12. Podziękowanie gościom za przybycie.





event_note
29.04.2017
attachment
1
perm_identity
MONIKA PROŚNIAK