3-latki
Rosliny i zwierzęta
Umiejętności społeczne
Poznawanie siebie i otoczenia
Plastyka
Scenariusz
...

Jarzynowe zagadki

Temat: Jarzynowe zagadki.
Cel główny:
• Zapoznanie z nazwami, wyglądem, smakiem i zapachem wybranych warzyw
Cele szczegółowe:
dziecko:
• potrafi bawić się wspólnie z rówieśnikami podczas zabaw ruchowych
• liczy w zakresie 3
• wykonuje polecenie według instrukcji słownej nauczyciela

Metody pracy :
• pokaz
• obserwacja
• samodzielnych doświadczeń
• zadań stawianych dziecku
Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa

Środki dydaktyczne:
Zagadki, obrazki przedstawiające warzywa, warzywa: marchewka, kapusta, ogórek, rysunki z warzywami, kredki

Przebieg zajęć:
1.Ćwiczenia narządów artykulacyjnych:
- rozciąganie warg w szerokim uśmiechu
-mlaskanie wargami
-kierowanie języka w prawy kącik warg, następnie w lewy kącik warg
-oblizywanie czubkiem języka górnych zębów i dolnych zębów

2.Opowiadanie nauczyciela, połączone z wykonywaniem ćwiczeń przez dzieci:
"Wycieczka do lasu"
-Ubieramy kurteczkę, zapinamy zamek , nakładamy buciki oraz czapkę,
-Idziemy do lasu , rozglądamy się, widzimy piękną polanę
-Przeskakujemy przez rzeczkę,
-Widzimy sarny wśród drzew,
-Schylamy się pod gałęziami i odgarniamy je rękoma,
-Zbieramy grzybki do koszyka,
-Przeskakujemy gałęzie, które leżą na ziemi,
-Wracamy do domu, rozbieramy się i odwieszamy kurtkę i odkładamy buciki.
3.Zagadki dotyczące warzyw.
Nauczyciel umieszcza na tablicy obrazki warzyw, wśród nich :kapusty, marchewki, ogórka. Opowiada dzieciom zagadki. One podają rozwiązanie i wskazują odpowiednie obrazki.

Dobry surowy, dobry kiszony-
W sałatce, zupie,
Na kanapce położony .(ogórek)

Okrągła głowa zielona, z soczystych liści złożona
Głowa łysa, lecz nie pusta.
Kto to taki? To…(kapusta)

To nie pomarańcza, choć pomarańczowa.
Dobra gotowana, ale też surowa. (marchew)

4. Prezentacja prawdziwych warzyw, wspólne przeliczenie ich, dotknięcie oraz spróbowanie. Dzieci opowiadają o ich kształcie, wielkości, kolorze oraz smaku.
5. Zabawa orientacyjno-porządkowa " Samolot startuje i ląduje".
Dzieci stoją w rozsypce, w przysiadzie podpartym. Na hasło nauczyciela: Samoloty startują dzieci przechodzą powoli z przysiadu do pozycji wyprostowanej, a następnie biegają po Sali z wyprostowanymi po bokach rękoma. Na hasło nauczyciela: Samoloty lądują dzieci biegną coraz wolniej, aż do zatrzymania. Następnie przechodzą do przysiadu podpartego.

6. Praca plastyczna.
Dzieci dostają do wyboru rysunki przestawiające: kapustę, marchewkę lub ogórka i mają za zadanie pokolorować wybrany rysunek.

7.Podsumowanie zajęć oraz omówienie prac plastycznych.



event_note
28.01.2018
perm_identity
Sonia Malecha