Zdrowie i sprawność fizyczna
Scenariusz

Konspekt zajęć z gimnastyki korekcyjnej dla przedszkolaków. Ćwiczenia z laskami

CELE:
- Ćwiczenia gimnastyczno – kształtujące z przyborem
- Wzmacnianie dużych grup mięśniowych
- Ćwiczenia przeciw płaskostopiu
POMOCE:
- laski, kocyki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.Część wstępna:
1. Zab. ożywiająca "Omiń laskę" – na sali są rozłożone laski, dzieci biegają wokół nich, na sygnał zatrzymują się przy dowolnej lasce i korygują postawę(ściągnięte łopatki, brzuch wciągnięty, NN proste, głowa patrzy przed siebie).
2. Ćwiczenie oddechowe.
Pozycja stojąca, RR trzymająlaskę.Umiesienie RR w górę- wdech, opuszczenie RR – wydech.
II.Część zasadnicza:
1. Pozycja stojąca, laska trzymana za końce oburącz. Przekraczanie laski NN w przód i w tył.
2. Siad rozkroczny, laska trzymana oburącz w górze. Skrętoskłon do LN, potem wyprost i skrętoskłon do PN.
3. W staniu palce stóp obejmują laskę leżącą na podłodze. Przesuwanie stóp krokiem dostawnym po lasce z jednego końca na drugi.Palce stóp mocno podkurczone.
4. Laska na podłodze, dzieci stoją bokiem i przeskakują laskę obunóż.
5. Siad skrzyżny, laska trzymana w RR. Uniesienie laski w górę – wdech, opuszczenie – wydech.
6. Laski leżą na sali, dzieci czworakują wokół nich. Na sygnał siadają skrzyżnie przy dowolnej lasce i przyciągają dłonie do barków skierowane wnętrzem w górę (tzw. "Świecznik").
7. Siad klęczny, laska trzymana oburącz za głową, łokcie przyciągnięte do T. Powolny opad T w przód i powrót do P.W.
8. Siad skulny, laska pod kolanami trzymana dłońmi od dołu. Przejście do leżenia tyłem z lekkim nakryciem się nogami i powrót do P.W.
9. Siad skulny, laska trzymana pionowo. Wspinanie się po lasce palcami stóp.
10. Siad rozkroczny w parach. Dzieci trzymają wspólnie jedną laskę na środku, "przeciągają się- kto silniejszy?"
11. Leżenie przodem, Laska w RR, wyprost RR, przeniesienie laski za głowę, powrót do P.W.
12. Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba leży przodem na kocyku i trzyma laskę oburącz, a partner łapie laskę i ciągnie kolegę po sali (rodzaj "zaprzęgów").
III.Część końcowa:
1. Marsz po sali z podkurczonymi palcami stóp, laska trzymana oburącz za głową na ramionach (łopatki ściągnięte).
2. Laska na podłodze – masowanie stóp przez toczenie laski po podłodze.
18.01.2015
Beata Kłopacz