Zdrowie i sprawność fizyczna
Scenariusz

Konspekt zajęć z gimnastyki korekcyjnej dla przedszkolaków. Ćwiczenia z woreczkami.

Konspekt zajęć z gimnastyki korekcyjnej dla przedszkolaków

CELE:
- Zwiększenie ruchomości kręgosłupa w odcinku piersiowym
- Rozciąganie mięśni klatki piersiowej
- Ćwiczenia przeciw płaskostopiu

POMOCE:
- woreczki
- drabinki
- ławeczka

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.Część wstępna:
1. Zab. ożywiająca "Figurki" – bieg w rozsypce po sali, na sygnał zatrzymanie się i wykonanie dowolnej figury z ciała.
2. Ćwiczenie oddechowe.
Klęk prosty, RR wzdłuż tułowia. Wznos RR w górę za zewnątrz – wdech nosem. Opad T w przód i oparcie RR o podłogę – wydech ustami.
II.Część zasadnicza:
1. Siad skrzyżny, woreczek na głowie. Wznos RR w górę, klaśnięcie nad głową, opuszczenie RR w dół z akcentem na podłodze.
2. Siad skrzyżny, T wyprostowany, przekładanie woreczka z ręki do ręki raz nad głową, a raz za plecami.
3. Siad klęczny, woreczek na podłodze. Oparcie dłoni na woreczku, posuwanie go jak najdalej po podłodze w przód i powrót do P.W. Ważne: pośladki cały czas sa "przyklejone" do pięt.
4. Leżenie tyłem, NN ugięte, woreczek na brzuchu, RR wzdłuż tułowia na podłodze.Skręt NN w prawo i w lewo tak, aby woreczek nie spadł.
5. Leżenie tyłem, NN ugięte, RR wzdłuż tułowia, jedna ręka trzyma woreczek.Równoczesne przesuwanie RR po podłodze bokiem za głowę, przełożenie woreczka do drugiej ręki, powrót do P.W.
6. Leżenie przodem, NN wyprostowane, woreczek na karku. Uniesienie T, przyciągnięcie
dłoni do barków (łopatki ściągnięte)- "skrzydełka", wytrzymanie chwilki i powrót do P.W.
7. Siad ugięty, woreczek przed stopami. RR oparte z tyłu na podłodze. Podnoszenie woreczka na przemian prawą i lewą stopą.
8. Leżenie tyłem przed drabinką, stopy zahaczone o szczebelek dolny, NN ugięte w kolanach, RR wzdłuż tułowia. Wykonanie siadu, oparcie RR na biodrach, wyciągnięcie się w górę. Powrót do P.W.
9. Podciąganie się na ławeczce w leżeniu przodem.
III.Część końcowa:
1. Siad okrakiem na ławeczce całej grupy i podawanie sobie piłki nad głową .
2. Marsz po sali, wdech nosem-RR w górę, wydech ustami- RR w dół.
18.01.2015
Beata Kłopacz