Zdrowie i sprawność fizyczna
Rosliny i zwierzęta
Umiejętności społeczne
Scenariusz

Kto tu mieszka- gdzie mieszkają zwierzęta.

Cele ogólne:
-Rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem;
-Rozwijanie mowy i myślenia;
-Poznanie domów niektórych zwierząt;
-Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-Nazywa i rozpoznaje wybrane zwierzęta leśne oraz nazywa i rozpoznaje wybrane zwierzęta hodowlane na ilustracjach;
-Posługuje się pojęciami dotyczącymi zwierząt;
-Naśladuje ruchem wiewiórki;
-Ćwiczenie narządów artykulacyjnych.
Metody pracy:
-aktywizująca, pokazowa, opisowa, zadań stawianych dziecku.
Formy pracy:
-zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
-ilustracje przedstawiające różne domy zwierząt i mieszkające w nich zwierzęta, wiersz pt.: "Może zobaczymy" H. Bechlerowej, obręcze.

1.Wysłuchanie wiersza czytanego przez nauczyciela pt.: "Może zobaczymy" H. Bechlerowej.

Idźmy leśną ścieżką
cicho, cichuteńko,
może zobaczymy
sarniątko z sarenką.

Może zobaczymy
wiewióreczkę małą,
jak wesoło skacze
z gałęzi na gałąź.

I niech nikt po lesie
nie gwiżdże, nie woła –
może usłyszymy
pukanie dzięcioła.

A może zaśpiewa
między gałązkami
jakiś mały ptaszek,
którego nie znamy.

I będzie nas witał
wesołą piosenką.
Tylko idźmy lasem
cicho, cichuteńko.
2. Rozmowa na temat domów zwierząt leśnych oraz hodowlanych. Prezentacja zdjęć zwierząt oraz ich domów ( zwierzęta leśne: ptaki-gniazdo, wiewiórka-dziupla, zając-nora, zwierzęta hodowlane: krowa- obora, pies-buda, kury-kurnik). Opisywanie wyglądu domów: wielkości, kształtu, z czego są zbudowane i do czego służą. Stworzenie dwóch zbiorów na tablicy : zwierzęta leśne, zwierzęta hodowlane.
3. Zabawa ruchowa "Głodne wiewiórki". Dzieci- wiewiórki swobodnie chodzą na czworakach między obręczami-dziuplami. Na hasło nauczyciela: Do dziupli dzieci- głodne wiewiórki gromadzą się wokół dziupli i naśladują ruchem wiewiórki jedzące orzechy z dziupli.
4.Zabawa logopedyczna "Przeciąganie". Dzieci głośno mówią nazwy domów zwierząt, przeciągając w nich samogłoski np.: noooraaaa, buuudaaaa, gniaaaazdooo, itp.
5. Podsumowanie zajęć.
28.01.2018