4-latki
Rozwój mowy
Umiejętności społeczne
Matematyka
Poznawanie siebie i otoczenia
Plastyka
Gotowość do nauki czytania i pisania
Muzyka, śpiew, taniec
Scenariusz
...

Lola w magicznym królestwie figur.

Scenariusz zajęć
"Lola w magicznym królestwie figur"



1. Cele ogólne :

 Utrwalenie nazw konkretnych figur geometrycznych
 doskonalenie umiejętności klasyfikowania wg określonej cechy
 rozwijanie sprawności manualnych
 rozwijanie wyobraźni i pomysłowości
 doskonalenie koordynacji wzrokowo- ruchowej
 rozwijanie kreatywności
 kształcenie logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek tekstowych
 układanie sylwet bajkowych postaci z figur geometrycznych
2. Cele operacyjne :

 potrafi wymienić nazwę figur geometrycznych
 odwzorowuje rytmy
 poprawnie nazywa kolory
 estetycznie wykonuje prace plastyczne



3. Metody :

 metoda aktywna
 metoda oparta na działaniu

4. Formy : z całą grupą, indywidualna
5. Rodzaj aktywności dzieci :

 językowo literacka
 plastyczna
 ruchowa
 matematyczna

6. Pomoce : duże figury, 4 kocyki, figury geometryczne z kolorowego papieru, klej, małe figury z samoprzylepnego papieru, mozaika geometryczna, wesoła muzyka, zagadki tekstowe, 4 linki długości ok. 3 m., koperty
7. Przebieg zajęcia :

a) Przypomnienie nazw i wyglądu czterech podstawowych płaskich figur geometrycznych : koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.
b) Układanie mozaiki w ciągi z uwzględnieniem rytmu
c) Uporządkowanie figur według koloru. Ułożenie ich na talerzach. Porównanie kształtu talerzy i figur
d) Zabawa ruchowa "Domki figur"
e) Rozwiązywanie zagadek tekstowych. N. dzieli dzieci na 4 grupy. Za każdą dobrze rozwiązaną zagadkę grupa otrzymuje punkt np. w postaci klocka. Przeliczanie zebranych punktów. Dzieci wymieniają punkty na figury w stosunku jeden do jednego. Określenie liczebności. N. kładzie na dywanie koperty. Na każdej kopercie jest narysowana liczba kropek: 1,2,3 lub 4. Dz. sprawdzają ile mają figur i wkładają do odpowiedniej koperty z właściwą liczbą kropek.
f) Zabawa z linką. Każdy zespół otrzymuje linkę długości ok.3 m. Dzieci układają linkę w kształt wybranej figury geometrycznej i przechodzą po niej, układając stopę przed stopą.
g) Figurowe postacie. N. pokazuje dz. postacie wykonane przez siebie z wykorzystaniem różnej wielkości figur geometrycznych. Dz. określają z jakich figur powstały postacie
h) "Moja bajkowo figurowa postać"- dz. układają bajkowe postacie z kolorowych papierowych figur geometrycznych. Naklejają je na kartkach, dbając o estetykę wykonanej pracy.
i) Zaproszenie do kółeczka- omówienie wykonanych prac, przeliczenie z ilu i jakich figur składa się konkretna postać. Podziękowanie za udział w zajęciach.
event_note
30.11.2015
perm_identity
Ania Talewska