6-latki
Rodzina i patriotyzm
Scenariusz
...

"Piękne bo Polskie" – poznajemy największe miasta w Polsce.

Obszar podstawy programowej:
9.1 przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami
i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu;

Cele operacyjne:

- Dziecko potrafi wymienić 3 największe miasta w Polsce,
- potrafi wskazać charakterystyczne miejsce/zabytek dla największych 3 miast na obrazku,
- układa obraz z 9 elementów,
- rozpoznaje najważniejsze zabytki w Polsce.

Metody:

- czynna - zadań stawianych dziecku,
- słowna- objaśnienia, metody żywego słowa,
- oglądowa – obserwacji i pokazu.

Formy: zbiorowa, grupowa.

Środki dydaktyczne: ilustracje, puzzle- zabytki w Polsce, mapa Polski, płyta z muzyką.

Przebieg zajęć

I część wstępna:
1. Na powitanie nauczyciel zadaję dzieciom zagadkę:
Pytanie nietrudne
– to każdy przyzna:
jak się nazywa
twoja Ojczyzna? (odp. Polska)

II część główna:
2. "Podróż pociągiem po Polsce" – w sali w różnych miejscach przyklejone są grupy obrazków przedstawiających miasta Kraków, Warszawę, Poznań oraz zabytki i najbardziej charakterystyczne dla nich miejsca. Dzieci ustawione w pociąg, bawią się przy piosence "Jedzie pociąg z daleka". Pod koniec podróży dzieci słyszą melodię np. hejnał. Wyjaśnienie dzieciom nazwy melodii, która je powitała).
Przybycie do Krakowa:
- wskazanie na mapie Krakowa
- wyjaśnienie, że był on kiedyś stolicą Polski
- poznanie najważniejszych zabytków: Wawel-siedziba Królów, Smok wawelski, Sukiennice, Lajkonik.
Przybycie do Warszawy:
- wskazanie Warszawy na mapie
- Warszawa stolicą Polski
- słuchanie piosenki pt. "Nasza Warszawska Syrenka" - poznanie najważniejszych zabytków: Zamek Królewski, Pomnik Króla Zygmunta, Pałac w Łazienkach.
Przybycie do Poznania:
- wskazanie Poznania na mapie
- krótki film Poznańskich Koziołków
- opowieść na temat Poznańskich Koziołków
- wskazanie na ilustracjach Najstarszej Katedry w Polsce.

III zakończenie
3. Polskie zabytki – dzieci siadają na dywanie w 3 osobowych grupach i otrzymują
w kopercie 9 elementowy obrazek, przedstawiający zabytek lub charakterystyczne miejsce
z danego miasta w Polsce. Zadaniem dzieci jest z rozsypanki ułożyć obraz zgodny
z rzeczywistym wyglądem owego miejsca. (Obrazki przedstawiają smoka wawelskiego, Wawel, Koziołki Poznańskie, Warszawską Syrenkę, Pałac Kultury i Nauki). Po poprawnym ułożeniu obrazków zostają zaprezentowane i nazwane przez dzieci.
event_note
24.04.2015
perm_identity
Justyna Diakun