Umiejętności społeczne
Scenariusz

Pomagamy Kopciuszkowi - scenariusz zajęć w przedszkolu.

Temat dnia:Pomagamy Kopciuszkowi.
Prowadząca: Sylwia Gurgacz

Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie (I/2),
- kształtowanie nawyku dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych (VI/5),
- rozwijanie twórczej inwencji w sferze ruchowej i werbalnej (VII/2, III/1,2,3),
- rozbudzanie zainteresowania pięknem i bogactwem literatury dziecięcej (XIV/5),

Przebieg zajęć:

1. Jaka to bajka? - zabawa rozwijająca spostrzegawczość.
Dzieci zostają podzielone na 4 drużyny na podstawie otrzymanych emblematów w 4 kolorach. Każda drużyna otrzymuje kopertę, w które znajdują się puzzle przedstawiające rekwizyty z bajki. Zadaniem dzieci jest ułożyć puzzle w logiczną całość oraz podać tytuł bajki.
(puzzle: pantofelek, dynia, książę, zegar)

2. Kopciuszek - zabawa dydaktyczna. Dzieci w dalszym ciągu pracują w grupach.
Ich zadaniem jest ułożyć historyjkę obrazkową według odpowiedniej kolejności z uwzględnieniem związków przyczynowo - skutkowych.
Po skończonej pracy każda z grup opowiada historię Kopciuszka na podstawie ilustracji i własnego doświadczenia.

3. Pomagamy Kopciuszkowi w pracy - zabawa ruchowa z elementami dramy.
Dzieci poruszają się swobodnie po dywanie. Na hasło nauczyciela naśladują za pomocą ruchu czynności wykonywane przez Kopciuszka np; zamiatanie podłogi, mycie podłogi, pranie sukienek, itd.

4. Jedziemy karetą na bal - zabawa ruchowa.
Dzieci dobierają się w pary (tworzą karetę). Poruszają się po dywanie z zachowaniem zasady ostrożności. Na dźwięk dzwoneczka zmieniają kierunek ruchu. Następnie zamieniają się rolami.

5. Księżniczki i książę - zabawa orientacyjno - porządkowa.
Dzieci poruszają się swobodnie przy dźwiękach muzyki. Na sygnał nauczyciela dobierają się w pary: chłopiec - dziewczynka.

6. Taniec z królewiczem -zabawa ruchowa.
Pary tańczą do muzyki według własnego pomysłu.

7. Zgubiony pantofelek - zabawa integracyjna w kole.
Jedna osoba siada w środku koła - to książę. Wybrana dziewczynka zdejmuje bucik. Zadaniem księcia jest odnaleźć właścicielkę pantofelka.

8. Zamek Kopciuszka - karty pracy.
Dzieci otrzymują karty pracy - zamek składający się z figur geometrycznych. Nazywają figury a następnie kolorują zamek według podanego kodu.

17.04.2017
Sylwia Gurgacz