Scenariusz

Przedszkolak Bezpieczny w Środowisku.

BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE DO SZKOŁY

Należy przestrzec dziecko, by pod żadnym pozorem nie korzystało z propozycji nieznanych osób, które oferują podwiezienie, poczęstunek itp.

Możesz wytyczyć dziecku stałą i bezpieczną trasę do szkoły, z której nie powinno zbaczać. Powiedz mu, że poruszając się po drodze z przyjaciółmi jako grupa, powinni iść "gęsiego".

Warto zapoznać dziecko z zasadami ruchu drogowego: poruszania się chodnikiem lub lewą stroną drogi, przechodzenia na pasach tylko na zielonym świetle itp.

Staraj się, aby Twoje dziecko było zawsze dobrze widoczne. Zaopatrz je w elementy odblaskowe na wierzchnim ubraniu (z przodu i z tyłu) tak, aby odbijały światła reflektorów nadjeżdżających pojazdów.

Pamiętaj, że dziecko w wieku do 7 lat może poruszać się po drodze tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

Jeśli Twoje dziecko dojeżdża do szkoły autobusem, naucz je, aby nie wchodziło na jezdnię zza pojazdu. Niech poczeka z przechodzeniem przez jezdnię aż autobus odjedzie.

Gdy dowozisz swoje dziecko do szkoły samochodem, zadbaj, by wysiadało w bezpiecznym miejscu.

Wspólne wycieczki rowerowe mogą być okazją do przekazania dziecku informacji na temat zasad jazdy na rowerze. Rodzic zawsze jest przykładem.

Dobrze, gdy uświadomisz dziecku jak niebezpieczne jest bawienie się z napotkanymi przypadkowo zwierzętami, czy nieznanymi przedmiotami.

Dzieci nie powinny nosić kluczy do mieszkania/ domu na szyi. Staraj się upewniać, w jaki sposób dziecko je przechowuje.

Staraj się uświadamiać dziecko, aby nigdy nie wahało się głośno wzywać pomocy w sytuacji zagrożenia.

Dziecko warto wyposażyć w numery telefonów do służb ratowniczych. Powinno wiedzieć, w jakich sytuacjach wzywa się daną służbę. Warto, by znało także numer telefonu rodziców.

BEZPIECZEŃSTWO W DOMU

Staraj się rozmawiać z dzieckiem, by pod żadnym pozorem nie wpuszczało obcych ludzi do mieszkania/domu. Zaznacz, by nie udzielało obcym osobom informacji przez telefon. Na pytanie, gdzie są rodzice, dziecko powinno odpowiadać, że znajdują się w pobliżu.

Warto ostrzec dziecko przed niebezpiecznymi zabawami w domu, np. wychylaniem się przez okno, czy balkon.

Pod żadnym pozorem nie powinieneś pozwolić dziecku bawić się ogniem, gazem, czy prądem. Dobrze, gdy porozmawiasz z nim na temat konsekwencji, jakie może nieść ze sobą taka zabawa.

Postaraj się przechowywać lekarstwa z dala od dzieci tak, by nie miały do nich dostępu. Poinformuj dziecko, że nie może zażywać żadnych leków bez Twojej wiedzy.

W miejscu widocznym i łatwo dostępnym (najlepiej przy telefonie) warto powiesić kartkę z numerami telefonów służb ratowniczych, aby w sytuacjach zagrożenia dziecko mogło zareagować.

Staraj się nie pozostawiać dziecka bez kontroli podczas korzystania z Internetu. Możecie ustalić ramy czasowe, kiedy może z niego korzystać, razem poszukać stron, które je zainteresują. Dobrze, jeśli uczulisz dziecko na niebezpieczeństwa czyhające w Internecie, ostrzeżesz przed umawianiem się z osobą poznaną za pomocą Internetu (możesz wskazać, by dziecko informowało Cię, gdy ktoś chce się z nim spotkać), nauczysz, by nie podawało swoich danych obcym osobom. Pamiętaj, że Internet jest miejscem, gdzie dziecko ciekawie i twórczo może spędzać czas. Pozytywnych aspektów kontaktu z Internetem jest znacznie więcej, niż negatywnych.

03.10.2013
Renata Pala