Scenariusz ,,Wprowadzenie litery ,,U" ". SCENARIO
6-latki
Gotowość do nauki czytania i pisania
Scenariusz
...

Scenariusz ,,Wprowadzenie litery ,,U" ".

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Temat: ,,Wprowadzenie litery ,,U, u".

Cele ogólne:
- nabywanie predyspozycji niezbędnych do nabycia umiejętności czytania i pisania
- rozbudzanie zaciekawienia światem przyrody.

Cele szczegółowe: dziecko:
- wypowiada się na temat treści ilustracji
- wie, jak wyglądają litery u, U, potrafi je odnaleźć w wyrazach
- starannie i kształtnie kreśli literę ,,U " w powietrzu, układa ją ze sznurka
- dzieli wyrazy na sylaby, głoski

Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca zbiorowa
- praca w grupach

Metody pracy:
- oglądowa
- słowna
- działalności praktycznej
- aktywizująca

Pomoce dydaktyczne:
Monografia litery u, U, plansze z ulami, pszczelarzem, wiersz Weroniki Burarz ,,Jak w ulu", papierowe plastry miodu, nagranie z odgłosem pszczół.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie z piosenką ,,Dzień dobry, witam Was."
2. W prowadzenie do tematu- słuchanie odgłosów pszczół.
3. Słuchanie wiersza Weroniki Burarz ,,Jak w ulu"

,,Pszczoły mieszkają w ulu.
Nie sprawią Ci żadnego bólu.
Oczywiście, jeśli ich nie zdenerwujesz,
bo inaczej coś na ramieniu poczujesz.

Pszczoły na pył polują,
ale go nie kosztują.
Tylko przetwarzają na miód
i nie przeszkodzi im żaden chłód.

Latają po całym świecie
często bywa to w lecie.
Wtedy patrzą na nie tłumy ludzi,
bo każda pszczółka zachwyt budzi.

W ulu jak w dużym mieście.
Zadania i pośpiech, to w każdego geście.
Jakby świat był ulem wielkim
i chronił przed niebezpieczeństwem wszelkim."

4. Wyeksponowanie przez nauczyciela wyrazu podstawowego (ul,). Wprowadzenie nowych liter drukowanych "u", "U"

5. Analiza i synteza słuchowo- wzrokowa wyrazu podstawowego- liczenie głosek/ sylab w wyrazie podstawowym

6. Zabawa ruchowa ,,Pszczoły do miodu"- przy dźwiękach muzyki pszczoły ,,latają" wokół plastrów miodu, na przerwę w muzyce pszczoły przykucają przy plastrach.

6. Kreślenie litery U w powietrzu

7. Układanie litery U ze sznurka na dywanie

8. odnajdowanie liter u i U w różnych wyrazach.

9. ,,Do czego podobna jest litera ,,U"

10. Dorysowywanie do litery ,,U" elementów tak, aby powstała ilustracja (przedmiot, rzecz, roślina, zwierzę)


Scenariusz opracowała
i przeprowadziła
nauczycielka:
mgr Monika Prośniak
event_note
28.10.2018
attachment
1
perm_identity
MONIKA PROŚNIAK