5-latki
4-latki
Umiejętności społeczne
Scenariusz
...

Scenariusz zajęc "Do sklepu wyruszamy..."

Scenariusz zajęc

TEMAT KOMPLEKSOWY: "Do sklepów wyruszamy, gdy zakupy zrobić mamy"
GRUPA WIEKOWA: 4-5 latki
TEMAT ZAJĘĆ:
"Gdzie się co kupuje?"- słuchanie utworu Cz. Janczarskiego w formie teatrzyku sylwet, próby tworzenia dialogów. Zebranie akcesoriów charakterystycznych dla sklepów różnych branż, wyzwalanie twórczej aktywności. "Co kupiłem?"- zabawy dydaktyczne, rozpoznawanie produktów za pomocą różnych zmysłów, rozwiązywanie zagadek. "Wesołe zakupy"- zabawa ruchowo- naśladowcza.

CELE GŁÓWNE
• Wyzwalanie twórczej aktywności
• Wzbogacenie słownictwa o wyrazy związane z branżami sklepów
• Rozwijanie u dzieci dłuższych wypowiedzi na dany temat
• Rozwijanie umiejętności wypowiadania się i słuchania innych

CELE OPERACYJNE
Dziecko:
• Słucha uważnie opowiadania, chętnie odpowiada na pytania dotyczące treści utworu
• Potrafi poprawnie wypowiadać się na określony temat
• Odpowiada na zadane pytanie przez podniesienie ręki
• Wykazuje dużo zadowolenia z samodzielnie wykonanych czynności
• Bawi się zgodnie podczas zabawy ruchowej
• Odgrywa scenki opisane w opowiadaniu
• Ćwiczy umiejętność poruszania się w przestrzeni, reaguje na sygnał dźwiękowy
• Określa cechy jakościowe różnych przedmiotów
• Bierze udział w zabawach badawczych poszerzających jego wiedzę i doświadczenia
• Dostrzega elementy humorystyczne w utworze
• Rozpoznaje produkty za pomocą zmysłów (węchu, dotyku) i potrafi je nazwać
• Zna wybrane branże sklepowe
• Prawidłowo odgaduje słowne zagadki
METODY:
- czynna
- słowna
- oglądowa
- praktyczna

FORMY PRACY:
- z całą grupą
- w grupach
- indywidualnie

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- płyta CD utwory cz. 2 –"Marsz wojskowy" F. Schuberta (nr5)
- radiomagnetofon
- wiersz Cz. Janczarskiego "Gdzie się co kupuje?"
- sylwety na patykach: miś Uszatek, ekspedientka ze sklepu spożywczego,
farmaceutka, Ania
- szarfy
- nieprzezroczyste torebki foliowe z ryżem, ziarna fasoli, cukierkami
- kolorowa chusta do przewiązania oczu
- produkty o charakterystycznym smaku i zapachu np. cytryny, jabłka,
ogórki kiszone
- zagadki i przedstawiające rozwiązanie przedmioty : piłka, klocki, trąbka
- obrazki przedstawiające: bębenek, papuga, lalka, ryba
- ilustracje przedstawiające różne branże sklepów /spożywczy, zoologiczny,
muzyczny, zabawkowy/


PRZEBIEG ZAJĘĆ PLANOWANYCH:

1. "Wszyscy są"- piosenka na powitanie
"Wszyscy są witam was zaczynamy już czas jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy." -dzieci śpiewają piosenkę na powitanie ilustrując ją ruchem


2. "Gdzie się co kupuje?"- słuchanie utworu Cz. Janczarskiego, teatrzyk sylwet
Nauczycielka czyta utwór inscenizując go sylwetami na patyku (przedstawia teatrzyk)

Mama poprosiła Anię, aby poszła do sklepu po chleb i syrop od kaszlu. Pieniądze położyła na stole, gdy Ania pobiegła do łazienki, żeby się umyć i uczesać Uszatek przechylił głowę na bok i pomyślał: "Wyręczę Anię".
Wziął pieniądze ze stołu, wziął siatkę na zakupy i pobiegł do sklepu spożywczego. Stanął przed ladą.
-Poproszę o syrop od kaszlu- powiedział.
-Misiuniu- odpowiedziała pani zza lady- idź do apteki. O tam jest apteka, po przeciwnej stronie ulicy.
Pobiegł Uszatek do apteki. Stanął przy ladzie.
-Poproszę o chlebek- szepnął niepewnie
-Chlebek?- zdziwiła się pani sprzedająca leki. –Tu jest apteka, Misiuniu. Idź do sklepu spożywczego. O, tam jest ten sklep, po przeciwnej stronie ulicy.
Wyszedł Uszatek z apteki. Było mu bardzo przykro, że nie umiał wyręczyć Ani. Na ulicy spotkał Anię. Dziewczynka wybiegła zaraz za Uszatkiem.
-Oj, Misiu, Misu!- pokiwała głową
A potem wytłumaczyła niedźwiadkowi, gdzie się co kupuje.
Po przeczytaniu opowiadania nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
-O co poprosiła mama Anię?
-Kto chciał wyręczyć dziewczynkę w robieniu zakupów?
-Dlaczego misiowi nie udało się pomóc Ani?
-Gdzie miś powinien szukać syropu od kaszlu, a gdzie pieczywa?
-Czy komuś z Was zdarzyła się kiedyś podobna pomyłka?

3. Próby tworzenia dialogów przez dzieci na podstawie wysłuchanego wcześniej utworu.
Nauczycielka pyta dzieci, czy chciałyby odegrać scenki opisane w utworze. Chętnym dzieciom rozdaje role: Ania, miś, ekspedientka ze sklepu spożywczego, farmaceutka. Aktorzy powinni pamiętać o używaniu zwrotów grzecznościowych. Dialogi mogą być bardziej rozbudowane, każdy akt (np. wizyta misia w aptece) powinien być nagrodzony brawami. Nauczycielka zachęca dzieci, by same spróbowały ułożyć inne scenki, z wykorzystaniem sylwet

4."Omiń kałuże"- zabawa ruchowa z elementem skoku
Nauczycielka układa na dywanie szarfy w różnych miejscach, zadaniem dzieci jest dowolne przeskakiwanie przez szarfy w zależności od poleceń nauczycielki (obunóż, jednonóż)

5. "Co kupiłem?"- zabawy dydaktyczne

A) Zagadki rozwijające zmysł dotyku

W nieprzezroczystych workach z folii nauczycielka ukrywa różne przedmioty, zaprasza dzieci, które chciałyby odgadnąć, co kryją worki. Nauczycielka mówi dzieciom, iż mogą potrząsać workami , dotykać ich. Prosi by dzieci wymieniły branże sklepu, w którym można kupić dany produkt i odłożyły go przy odpowiedniej ilustracji.

B) Zagadki rozwijające zmysł smaku

Następny etap zabawy polega na odgadywaniu nazw rzeczy z zawiązanymi oczami. Nauczycielka wybiera chętne osoby, które odgadują nazwy rzeczy, których nie widzą, posługując się zmysłem smaku. Kiedy im się to uda, muszą podać nazwę sklepu, w którym można nabyć daną rzecz. Rzeczy które przygotowuje nauczycielka nie powinny się powtarzać. Mogą to być owoce, warzywa, oraz różne inne rzeczy.

C) Zagadki rozwijające słuch i koncentrację

Kolejnym etapem zabawy są zagadki słuchowe. Nauczycielka czyta dzieciom zagadki, a zadaniem dzieci jest odgadnięcie zagadki wskazanie przedmiotu z zagadki, nazwanie branży sklepu, w którym może się pojawić ten przedmiot i odłożenie go przy odpowiedniej ilustracji
ZAGADKI:
*Mogą być w muzyka dłoniach albo należeć do słonia. -trąbka
*Z czego można zbudować Domy, mosty i wieże? Nie zepsujesz zabawki Choć na części rozbierzesz -klocki
*Mają nazwy jednakowe Lecz wyglądają inaczej Jedna tnie zębami drewno Druga po boisku skacze –piłka

D) Zagadki rozwijające słuch fonemowy (5l)

Ostatnim etapem zabawy jest rozwiązywanie zagadek sylabowych. Nauczycielka rozkłada na dywanie różne obrazki, wypowiada pierwszą sylabę wyrazu, a zadaniem dzieci jest wskazanie obrazka, który zaczyna się na tą sylabę, wyklaskanie nazwy przedmiotu, dopasowanie obrazków do wybranego sklepu
Po zakończeniu zabawy nauczycielka pyta dzieci:
-Które zadanie było najtrudniejsze? Dlaczego?
- Czy znaliście wszystkie wymienione nazwy sklepów?

6. "Wesołe zakupy"- zabawa orientacyjno- porządkowa
Nauczycielka tłumaczy dzieciom zabawę. Dzieci spacerują po całej sali w rytm marszowej muzyki. Gdy muzyka cichnie, zatrzymują się i naśladują ruchem zdejmowanie różnych produktów z półek sklepowych zgodnie z poleceniem nauczycielki: Zdejmujemy produkty:
-duże i ciężkie z niskiej półki
-małe i ciężkie z niskiej półki
-duże i lekkie z wysokiej półki
-małe i lekkie z wysokiej półki
Po zakończeniu zabawy nauczycielka pyta dzieci, jakie produkty mogą odpowiadać podawanym przez nią określeń
7. Zakończenie zajęc
event_note
31.07.2014
perm_identity
Aneta Sz