Muzyka, śpiew, taniec
Scenariusz

Sposób na jesienną nudę

Cele ogólne: integrowanie dzieci i rodziców ze środowiskiem przedszkolnym, tworzenie przyjaznej atmosfery podczas wspólnej zabawy z rodzicami, prezentacja metod i form pracy z dziećmi.
Cele operacyjne - dziecko:
- bawi się zgodnie z rówieśnikami i rodzicami,
- zilustruje ruchem treść opowiadania,
- rozróżni w zabawie dźwięki wysokie i niskie.
Metody: aktywizująca: metoda twórcza R. Labana
Formy pracy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: kolorowe listki z papieru, gazety, kapelusz i bukiet Pani Jesieni, płyta z nagraniami marsza, muzyki wysokiej i niskiej, podkład muzyczny do piosenki: Ciągle pada… .
Przebieg:
1. Przywitanie i zaproszenie do zaczarowanej krainy Pani Jesieni.
Zapraszam was do zaczarowanej krainy Pani Jesieni. Kto ma ochotę udać się tam razem ze mną, niech maszeruje w rytm muzyki . Gdy usłyszycie przerwę w muzyce niech każdy zatrzyma się i zrobi ciekawą figurę ze swojego ciała.
2. "Szukamy Pani Jesieni " - spójrzmy za okno, czy przyszła do nas Pani Jesień ? Gdy usłyszycie dźwięki wysokie, będziemy jej szukać wysoko na dźwięki niskie, szukamy jej nisko.
3. "Wirujące listki " - zamieniamy się w wirujące listki , które tańczą, a następnie opadają (na przerwę w muzyce). Każdy listek wiruje jak chce.
4. "Zdmuchnij listek" - nauczycielka rozdaje papierowe listki a dzieci zdmuchują listki z dłoni, próbują wprawić je w ruch.
5. "Silny wiatr" - nagle zerwał się wiatr, słyszycie? Jesteśmy drzewami, ciężkimi, które wiatr kołysze, ciężkie gałęzie uginają się i falują.
6. "Ulewa" - nauczycielka rozdaje gazety a dzieci naśladują na gazecie padający deszcz. Najpierw drobny deszczyk a potem mocną ulewę.
7. "Kałuża" – rozkładamy gazetę na podłodze i przeskakujemy jak przez kałużę
8. "Pożegnanie Pani Jesieni" - robi się coraz zimniej (dzieci naśladują, jak można się ogrzać) czekamy już na Panią Zimę muszę się z wami pożegnać, ale zanim to zrobię zapraszam wszystkich do koła. Wspólnie z rodzicami zaśpiewamy piosenkę: Ciągle pada … - rozdanie tekstu piosenki.
9. Pożegnanie i podziękowanie za wspólną zabawę.
03.12.2014
Aneta Kalwajtys